Biblioteka

Pracownik biblioteki: mgr Dorota Kot

poniedziałek 8:00 - 15:00
(6 lekcja nieczynne)
wtorek 8:00 - 12:00
(2 lekcja nieczynne)
środa 8:00 - 11:30
czwartek 8:00 - 11:30
piątek 8:00 - 11:30


Zbiory:

Księgozbiór biblioteki szkolnej składa się z:
  1. książek (12945 woluminów) /stan na 02.01.2017r./
  2. czasopism (Wiedza i życie, Aura, Ekonatura)
  3. zbiorów specjalnych (kasety video, filmy w formacie DVD, programy komputerowe, książka mówiona)
Struktura księgozbioru przedstawia się następująco:

Zasoby biblioteczne sklasyfikowane i uporządkowane według Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej to w głównej mierze lektury szkolne, literatura piękna, literatura popularnonaukowa oraz pedagogiczna. Cały księgozbiór opatrzony jest kodami kreskowymi umożliwiającymi w pełni skomputreyzowane wypożyczenia.

Warsztat informacyjny biblioteki szkolnej:

  1. Księgozbiór podręczny - źródło informacji bezpośredniej, zawierające podstawowe kompendia wiedzy takie jak:
    • encyklopedie ogólne
    • encyklopedie specjalne (przedmiotowe)
    • słowniki językowe
    • słowniki rzeczowe
  2. Stanowiska komputerowe służące do:
    • poszukiwań informacyjnych, tekstowych i rzeczowych
    • do pracy z programami edukacyjnymi i multimedialnymi
Struktura biblioteki

Biblioteka składa się z dwóch pomieszczeń: czytelni z magazynem książek oraz centrum multimedialnego wyposażonego w 3 komputery Macintosh z podłączeniem do internetu.

Konkursy organizowane przez bibliotekę:

- Powiatowy Konkurs „Książka i Ja” (4 edycje)
- Szkolny konkurs mitologiczny (5 edycji)
- Szkolny konkurs “Biblia” w literaturze i sztuce (nowy konkurs – w kwietniu)


O nowościach biblioteki już wkrótce będzie można przeczytać na blogu - http://uczenwkrainieksiazek.blogspot.com

Biblioteka prowadzi kiermasz podręczników używanych.

Gimnazjum

Biblia (fragmenty);
mitologia (wybór);
Homer - Iliada i Odyseja (fragmenty);
Sofokles – Antygona (fr.);
Pieśń o Rolandzie (fragmenty);
William Shakespeare – Romeo i Julia;
Miguel Cervantes - Don Kichote (fragmenty);
Karol Dickens - Opowieść wigilijna
Antoine de Saint Exupéry - Mały Książę
Ernest Hemingway – Stary człowiek i morze.;
Jan Kochanowski - wybrane fraszki, pieśni, psalmy i treny;
wybór poezji barokowej;
Ignacy Krasicki - wybrane bajki;
Adam Mickiewicz - wybrane bajki i ballady, Dziady cz. II, Pan Tadeusz (fragmenty);
Juliusz Słowacki - Balladyna;
Aleksander Fredro - Zemsta;
Henryk Sienkiewicz – Quo vadis;
Bolesław Prus - Katarynka;
Stefan Żeromski - Syzyfowe prace,.
Arkady Fiedler – Dywizjon 303;
Adam Mickiewicz – Ballady i romanse;
Sapkowski Andrzej – Miecz przeznaczenia
Sherlock Holmes – 6 popiersi Napoleona
Eric-Emmanuel Schmitt – Oskar i pani Róża
Ida Frank – Zabawa w klucz
Sławomir Mrożek – Wesele w Atomicach
Dorota Terakowska – Poczwarka
J. K. Rowling – Harry Potter i kamień filozoficzny
Stanisław Lem – Kongres futurologiczny (fragmenty)
Wybór liryki XIX wieku, wybór poezji XX wieku - w tym utwory: Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Zbigniewa Herberta, Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Tadeusza Różewicza, Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, ks. Jana Twardowskiego.

Liceum

Podstawa programowa kształcenia ogólnego dla liceów ogólnokształcących, liceów profilowanych, techników, uzupełniających liceów ogólnokształcących i techników uzupełniających”:

Zakres podstawowy

Literatura polska

Bogurodzica w kontekście poezji średniowiecznej;
Jan Kochanowski - pieśni i treny (wybór);
poezja baroku (wybór);
Ignacy Krasicki - satyry i liryki (wybór);
Adam Mickiewicz - Pan Tadeusz, Dziady cz. III;
wybrane sceny z dramatów romantycznych (w tym utwory Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego);
wybór poezji romantycznej (w tym utwory Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Cypriana Kamila Norwida);
Bolesław Prus - Lalka;
Eliza Orzeszkowa - Nad Niemnem (fragmenty);
wybór nowel pozytywistycznych;
Henryk Sienkiewicz - Potop
wybór poezji młodopolskiej;
Stanisław Wyspiański - Wesele;
Władysław Stanisław Reymont - Chłopi, t. 1: Jesień;
Stefan Żeromski - Ludzie bezdomni, Przedwiośnie;
Witold Gombrowicz - Ferdydurke;
Zofii Nałkowska Granica;
Sławomira Mrożka Tango
Tadeusza Różewicz Kartoteka
Tadeusz Borowski - wybrane opowiadania;
Gustaw Herling-Grudziński - Inny świat;
wybór poezji polskiej XX wieku (w tym utwory Bolesława Leśmiana, Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Czesława Miłosza, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Różewicza, Zbigniewa Herberta, Mirona Białoszewskiego, Wisławy Szymborskiej, Stanisława Barańczaka i ks. Jana Twardowskiego);
Hanna Krall Zdążyć przed Panem Bogiem
Kapuściński Cesarz

Literatura powszechna

Edyp
Horacy - wybór pieśni;
William Shakespeare – Makbet
Kwiatki świętego Franciszka
Volter Kandyd
Molier - Świętoszek
Johann Wolfgang von Goethe - Cierpienia młodego Wertera;
Dostojewski Zbrodnia i Kara
Balzack Ojciec Goriot (fr)
Joseph Conrad – Jądro ciemności
Camus Dżuma
Orwel Folwark zwierzęcy
Kafka Proces
Bułhakow – Mistrz i Małgorzata
Lektura przykładowa
Piotr Skarga – Kazania sejmowe (wybór);
Ignacy Krasicki – Pieśń: Hymn do miłości Ojczyzny;
Stanisław Staszic – Przestrogi dla Polski (fragmenty);
Adam Mickiewicz – Konrad Wallenrod;
Juliusz Słowacki – Kordian;
Zygmunt Krasiński – Nie-Boska komedia (wybrane sceny), Listy (wybór);
Bruno Schulz – Sklepy cynamonowe (wybrane opowiadania);
Zofia Nałkowska – Granica;
Sławomir Mrożek - Tango;
Tadeusz Borowski - Pożegnanie z Marią (wybrane opowiadania);
Witold Gombrowicz – Ferdydurke;
Ryszard Kapuściński – Cesarz;
Sofokles - Król Edyp;
William Shakespeare - Makbet;
Molier - Świętoszek;
Fiodor Dostojewski – Zbrodnia i kara;
George Orwell – Folwark zwierzęcy.


Zakres rozszerzony

Literatura polska

Jan Kochanowski - Treny;
Zygmunta Krasińskiego Nie-boska
Witold Gombrowicz - Trans-Atlantyk; (fr)
Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy) – Szewcy.
Moralność pani Dulskiej
Słowacki Beniowski (fr)
Fredro Śluby panieńskie
Hłasko Wybór opowiadań

Literatura powszechna

Dante Alighieri - Boska Komedia (fragmenty);
Johann Wolfgang von Goethe - Faust (fragmenty);
Franz Kafka - Proces;
Michaił Bułhakow - Mistrz i Małgorzata.
Tristan i Izolda
Villon – Wielki testament
Czechow wybrane opowiadania
Boccacio Decameron
Flaubert Pani Bovary (fr)
Thomas Mann Śmierć w Wenecji
Byron Giaur
Piotr Corneille – Cyd (fr.)
Szekspir Hamlet
Święty Augustyn - Wyznania (fragmenty);
Platon – Obrona Sokratesa.
Copyright © 2010 by ZSO w Bielawie. Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor strony - Kamil Nowak.