2 6 5 2 --> 3 4 7     Nowoczesne pracownie w liceumData: 13.02.2018     
W Liceum Ogólnokształcącym w Bielawie powstały nowoczesne pracownie matematyczna i przyrodnicza, które pozwolą na zdobywanie wiedzy metodami innowacyjnymi i aktywnymi. Remont i wyposażenie pomieszczeń w 85 procentach zostały sfinansowane środkami z Unii Europejskiej.

Liceum Ogólnokształcące w Bielawie to jedna z trzech szkół, która jest objęta projektem pn. „Inwestycje w edukację ponadgimnazjalną poprzez rozwój infrastruktury szkół ogólnokształcących z terenu Powiatu Dzierżoniowskiego”.

Projekt o wartości blisko milion złotych jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Środki na jego realizację pozyskało Stowarzyszenie Ziemia Dzierżoniowska w partnerstwie z Powiatem Dzierżoniowskim.

W LO w Bielawie pracownia matematyczna zyskała nowoczesny sprzęt dydaktyczny, natomiast stworzenie bogato wyposażonej pracowni przyrodniczej poprzedził gruntowny remont polegający na utworzeniu kompleksu składającego się z laboratorium, sali wykładowej i zaplecza. Koszt inwestycji wyniósł ponad 280 tys. zł.

Pracownia matematyczna

– Najcenniejszym nabytkiem pracowni matematycznej LO w Bielawie jest interaktywny monitor dotykowy o wysokiej rozdzielczości. Pozwala on nie tylko na profesjonalne prezentacje lub projekcje o wysokiej jakości obrazu, ale przede wszystkim na tworzenie konstrukcji i przekształceń geometrycznych, wykresów funkcji, rysunków brył, itp. Jest zatem nowoczesną pomocą dydaktyczną, która ułatwi uczniom zdobywanie najtrudniejszych umiejętności i rozumienie pojęć matematycznych – mówi Andrzej Ziemieńczuk, nauczyciel matematyki w LO w Bielawie.

– Ponadto pracownia wzbogaciła się o wizualizer, dzięki któremu możliwa jest natychmiastowa prezentacja prac uczniów całej klasie, prezentacja materiałów przygotowanych przez nauczyciela w formie papierowej czy prezentacja matematycznych doświadczeń, np. z prawdopodobieństwa. Wizualizer nie wymaga kopiowania materiałów, skanowania, wyszukiwania obrazków itd. Pożądane treści niezwłocznie wyświetlane są na dużej powierzchni, a praca uczniów umożliwiała natychmiastowe uzyskanie informacji zwrotnej – dodaje Andrzej Ziemieńczuk.

Trzecią pomocą dydaktyczną są zestawy przejrzystych modeli brył obrotowych i wielościanów, które można napełniać wodą. Jest to niezastąpiona pomoc dydaktyczna w kształtowaniu wyobraźni przestrzennej uczniów oraz poznawaniu związków miarowych figur przestrzennych. To najlepsze narzędzie pozwalające uczniom empirycznie kreować przekroje brył.

Czytaj całość
Pracownia przyrodnicza

W nowo utworzonej pracowni przyrodniczej będą nauczane trzy przedmioty: biologia, chemia i fizyka. Dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych kompleks obejmuje laboratorium, salę wykładową oraz zaplecze do przechowywania pomocy naukowych.

– Otrzymaliśmy profesjonalnie laboratorium przygotowane dla 24 uczniów pracujących na 12 stanowiskach. Pracownia została wyposażona w sprzęt i szkło laboratoryjne do przeprowadzania doświadczeń chemicznych, dzięki czemu grupy rozszerzające przedmioty przyrodnicze będą mogły w profesjonalny sposób poznawać fascynujący świat chemii. Zakupione pomoce dydaktyczne, m.in. modele atomu i sieci krystalicznych, pomogą poznać

i zrozumień świat, którego nie zobaczymy ,,gołym okiem’’- mówi Teresa Wojtas, nauczycielka chemii.

– Nowoczesna pracownia umożliwia pogłębienie wiedzy biologicznej oraz zapewnia stosowanie nowoczesnych metod badawczych i prowadzenie eksperymentów naukowych

z dziedzin nauk przyrodniczych w ramach podstawy programowej z biologii oraz znacznie wykraczającej poza program nauczania. Umożliwia uczniom projektowanie i przeprowadzanie własnych doświadczeń. Wysokiej klasy mikroskopy stwarzają niepowtarzalną możliwość wniknięcia w świat mikroorganizmów, komórek i tkanek – mówi Jolanta Kupis, nauczycielka biologii w bielawskim liceum. Przenośne mikroskopy inspekcyjne będą wykorzystywane przez młodzież bielawskiego liceum podczas zajęć terenowych.

– Nowa pracownia została wyposażona w bardzo nowoczesne mierniki cyfrowe służące do precyzyjnych pomiarów wielkości elektrycznych, co umożliwi dokładne badanie zależności między natężeniem prądu, napięciem elektrycznym, oporem i mocą urządzeń elektrotechnicznych, w tym sprawdzać stosowalność prawa Ohma i praw Kirchhoffa – mówi Adam Domagała, nauczyciel fizyki w ZSO w Bielawie.

Ponadto pracownia fizyczna pozyskała przenośne minilaboratoria, które pozwalają w szkole i poza nią (np. podczas wycieczki edukacyjnej) badać natężenie oświetlenia, poziom natężenia dźwięku, wilgotność powietrza oraz temperaturę otoczenia i wewnątrz niektórych ciał. Zatem uczniowie ZSO w Bielawie mogą obecnie na miejscu badać dokładnie zależności elektrotechniczne oraz mierzyć w szkole lub w terenie najważniejsze parametry środowiskowe, co pozwoli im lepiej przygotować się do studiów na uczelniach technicznych, w tym na politechnice.

W sumie bielawskie pracownie zostały wyposażone m.in. w: 25 profesjonalnych mikroskopów, interaktywny monitor, a także drukarkę 3D, wizualizery, dygestorium, wskaźnik laserowy oraz cyfrowe systemy pomiarowe.

Nowoczesny sprzęt dydaktyczny pozwoli oprzeć proces nauczania na metodach badawczych, co sprzyja podnoszeniu atrakcyjności zajęć, zwiększaniu zainteresowań uczniów oraz podwyższaniu wyników nauczania.

Projekt zakłada udostępnianie zakupionej infrastruktury innym placówkom, które takiego wyposażenia nie posiadają. Będą to szkoły ponadgimnazjalne oraz bielawskie gimnazja.

     Warsztaty psychologiczneData: 31.01.2018     
12 stycznia w naszej szkole odbyły się warsztaty psychologiczne, podczas których zastanawialiśmy się czym jest osobowość. W myśl Junga Kto patrzy na zewnątrz, śni; kto patrzy do środka, przebudza się uczestnicy mieli za zadanie stworzyć pudełko osobowości, które odzwierciedli ich wizerunek zewnętrzny oraz wnętrze. Na koniec, przytaczając przypowieść o jeżozwierzach, dowiedzieliśmy się, jak ważne jest znalezienie odpowiedniego dystansu, aby móc żyć w otoczeniu ludzi o różnych osobowościach.
     Licealiści w OssolineumData: 03.01.2018     
Głównym celem wycieczki do Wrocławia, która odbyła się 15 grudnia 2017r., była wizyta w Ossolineum. Licealiści mieli okazję poznać historię tej szacownej instytucji, zwiedzić główny gmach, który pierwotnie był siedzibą Krzyżowców oraz obejrzeć barokowe wnętrza Refektarza.
Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu, czyli Ossolineum , to polski instytut naukowy i kulturalny - jeden z najważniejszych i najstarszych ośrodków kultury polskiej. Posiada on niezwykle bogate zbiory biblioteczne, m.in. starodruki (np. Pieśni Jana Kochanowskiego z 1586r., „O obrotach sfer niebieskich” Kopernika, czy rękopis „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza).
Obecnie zbiory biblioteki liczą około 1 800 000 jednostek(w tym wydawnictwa zwarte, wydawnictwa ciągłe,rękopisy, starodruki, rysunki, ekslibrisy, medale, monety, pieczęcie, dokumenty życia społecznego i mikrofilmy).


     XXVI Olimpiadzie Promocji Zdrowego Stylu ŻyciaData: 03.01.2018     
14 grudnia uczniowie klas licealnych wzięli udział w XXVI Olimpiadzie Promocji Zdrowego Stylu Życia. Kacper Joachimiak zajął I miejsce, Natalia Zygmunt II, Karolina Gawlik III, Maria Jaworska była IV. W etapie wojewódzkim nasz powiat będzie reprezentować Karolina Gawlik. Trzymamy kciuki! Życzymy sukcesów!     Sukces naszych licealistów!Data: 03.01.2018     
W dniu 14 grudnia 2017 roku odbył się w Wałbrzychu i Wrocławiu II etap Ogólnopolskiej Olimpiady Tematycznej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”. W tym roku olimpiada poświęcona jest dziejom naszego oręża w latach 1887-1922 („O niepodległość i granice Rzeczypospolitej”). W zawodach startowało w sumie 32 uczestników. W Wałbrzychu startowali 2 uczniowie naszej szkoły: Kacper Winnicki z klasy III a i Oskar Stajno z II a . Spisali się oni bardzo dobrze w silnej stawce licealistów. Kacper Winnicki zajął 1 miejsce a Oskar Stajno został sklasyfikowany na 3 miejscu. Obaj także wypełnili minimum kwalifikacyjne. Dzięki temu w finale wojewódzkim, który odbędzie się 8 marca 2018 r. wystąpią obaj nasi reprezentanci. W rywalizacji weźmie udział 13 najlepszych uczniów szkół licealnych z Dolnego Śląska.
Gratulujemy i życzymy sukcesów w III etapie konkursu!     Mikołaj z Chrobrego czyni dużo dobregoData: 03.01.2018     
31 października odbyła się w naszej szkole akcja zbierania słodyczy dla dzieci ze świetlicy środowiskowej. Zgromadziliśmy „górę” łakoci , z których przygotowaliśmy świąteczne paczki.

6 grudnia udaliśmy się z nimi do Świetlicy Środowiskową przy Parafii WNMP w Bielawie. Towarzyszyła nam wychowawczyni, pani Swietłana Błażejczyk. Jeden z naszych kolegów przebrał się za świętego Mikołaja, natomiast dziewczyny z naszej klasy awansowały do rangi Jego pomocnic. Tak przygotowani rozdaliśmy dzieciom „słodkie” paczki. Maluchy bardzo się cieszyły- śpiewały z nami piosenki, pozowały do zdjęć siedząc na kolanach „Świętego” a także obiecywały poprawę swojego zachowania.

Nie ma nic lepszego od widoku uśmiechniętych, szczęśliwych dzieci . Naprawdę, warto pomagać i sprawiać radość innym.
Klasa 2 dj     Powiatowa Olimpiada Wiedzy o HIV/AIDSData: 05.12.2017     
W dniu 01 grudnia w Zespole Szkół Radiotechnicznych w Dzierżoniowie odbyła się Powiatowa Olimpiada Wiedzy o HIV/AIDS. Reprezentacja naszej szkoły w składzie Aleksandra Borodajko, Natalia Kochańska, Natalia Zygmunt zajęła I miejsce.
Gratulujemy sukcesu!

     Wybory Top Ten ChrobregoData: 25.11.2017     
W wyborach najbardziej godnej polecenia książki w “Chrobrym” wzięli udział zarówno uczniowie jak i nauczyciele. Wybór był dwustopniowy. Najpierw podczas lekcji wychowawczej licealiści i gimnazjaliści każdej klasy wybierali dziesięć klasowych propozycji. Z tych propozycji wybrano 43 książki reprezentujące najczęstsze wybory. W piątek 17 listopada oddano 174 głosów. Mimo, iż głosy padły prawie na każdą z zaproponowanych pozycji bezwzględnym zwycięzcą został Mały książę (23 głosy). Kolejny był Pamiętnik narkomanki, który cieszy się niezmienna popularnością już od dłuższego czasu. Miejsce trzecie przyznano Wiedźminowi Sapkowskiego, a czwarte zajęła seria Więzień labiryntu Jamesa Dashnera. Wybory pokazały uczniom, którzy rzadko zaglądają do biblioteki jakie nowości można w niej znaleźć. A jest ich sporo, szczególnie że, dzięki uczestnictwu szkoły w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa biblioteka wzbogaciła się od czerwca o około 250 książek. Nie były to tylko tak oczekiwane przez uczniów lektury z opracowaniem, ale przede wszystkim literatura młodzieżowa.1. Saint-Exupéry de, Antoine Mały książę 23 głosy
2. Rosiek Barbara Pamiętnik narkomanki 16 głosów
3. Sapkowski, Andrzej Wiedźmin 13 głosów
4. Dashner, James Więzień labiryntu (seria) 12 głosów
5. Asher, Jay 13 powodów / Hoover Colleen Hopelees 10 głosów
6. Bowden, Assassin’s Creed: Renesans 8 głosów
7. Brett, Regina Bóg nigdy nie mruga/ Glukhovsky, Dmitry Metro 2033 7 głosów
8. Green, John Papierowe miasta \Flanagan, J. Zwiadowcy (seria) \Collins, Susane Igrzyska śmierci 5 głosów     Obchody Święta Niepodległości i finał Szkolnego Konkursu „O Polskę niepodległą i jej granice – 1908-1922”Data: 15.11.2017     
W dniu 10 listopada 2017 roku z okazji Święta Niepodległości odbył się w Teatrze Robotniczym w Bielawie finał kolejnej edycji naszego Szkolnego Konkursu „O Polskę Niepodległą i jej granice - 1908-1922”. Jego celem była popularyzacja wiedzy historycznej oraz upamiętnienie 99 rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj.. W decydującej rozgrywce wzięło udział 8 finalistów wyłonionych w eliminacjach pisemnych, które miały miejsce 30 października 2017 roku. Uczestnicy musieli popisać się wiedzą dotyczącą postaci historycznych i najważniejszych wydarzeń, które doprowadziły do powstania niepodległego państwa w 1918 roku oraz przebiegu walk o granice Rzeczypospolitej w latach 1918-22. Duże znaczenie miała także znajomość źródeł historycznych, mapy historycznej, literatury polskiej i muzyki oraz umiejętne wykorzystanie materiału filmowego, który prezentował polski wysiłek zbrojny w latach I wojny światowej i po jej zakończeniu. Ostatecznie zwycięstwo odniósł Oskar Stajno z klasy II a LO licealnej, II miejsce przypadło Dagmara Weber z III a licealnej a trzecie Kacprowi Winnickiemu z III a licealnej. Najlepszy wynik wśród gimnazjalistów osiągnęła Ania Łyżwa z klasy II a. Konkurs prowadził pan Andrzej Sepełowski a w komisji oceniającej uczniów pracowali: pani Dorota Kot oraz pan Andrzej Ziemieńczuk. Laureaci zostali uhonorowani nagrodami, które ufundowali: Burmistrz Miasta Bielawa – pan Piotr Łyżwa oraz Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie ramach tegorocznego grantu oświatowego. Impreza mogła się odbyć dzięki pomocy dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Bielawie – pana Jana Gładysza oraz innych pracowników tej instytucji.
     IV Powiatowy Turniej Szachowy z okazji Święta NiepodległościData: 14.11.2017     
9 listopada 2017 r. odbył się w naszej szkole IV Powiatowy Turniej Szachowy z okazji Święta Niepodległości dla uczniów klas gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych powiatu dzierżoniowskiego powiatu dzierżoniowskiego. W zawodach uczestniczyli reprezentanci z II LO w Dzierżoniowie, Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Bielawie, Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie, Gimnazjum nr 5 w Bielawie, Szkoły Podstawowej nr 1 w Dzierżoniowie (uczniowie klas gimnazjalnych) i Szkoły Podstawowej nr 10 w Bielawie (uczniowie klas gimnazjalnych). W sumie 24 zawodników prowadziło rywalizację w ciągu 6 rund. Zawody rozgrywano systemem szwajcarskim. Rywalizacja toczyła się w sportowej atmosferze i sprzyjała integracji środowiska uczniowskiego z tych szkół powiatu dzierżoniowskiego, które przyjęły zaproszenie na tegoroczny turniej. I miejsce w zawodach zajął uczeń klasy gimnazjalnej ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Bielawie Michał Czubaty, na drugim i trzecim stopniu podium uplasowali się także gimnazjaliści, którzy reprezentowali Szkołę Podstawową nr 1 w Dzierżoniowie. Byli to Maksymilian Palej oraz Mateusz Perekasz. Dopiero czwarty był najlepszy reprezentant szkół ponadgimnazjalnych Bartosz Rakoczy, reprezentujący Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie. Impreza odbywała się w ramach grantu oświatowego przyznanego przez Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie. Fundatorami nagród byli Przewodniczący Rady Miejskiej w Bielawie – pan Zbigniew Dragan oraz Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie. Turniej przeprowadził pan Andrzej Sepełowski. Pomoc przy organizacji imprezy, w postaci zegarów szachowych, uzyskano także ze strony pana Jarosława Kresy - prezesa klubu szachowego „Dwie wieże” w Dzierżoniowie. Nagrody wręczyła pani dyrektor Iwona Gryś, która gratulowała zwycięzcom i podziękowała uczestnikom za sportową rywalizację.Copyright © 2010 by ZSO w Bielawie. Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor strony - Kamil Nowak.