2 6 5 2 --> 3 4 7     Lekcja życia - Alicja OpielaData: 18.04.2013     
Całą noc nie mogłam spać. Budziłam się co chwilę sprawdzając, która godzina, żeby nie zaspać do szkoły. Czas dłużył się niemiłosiernie. W końcu doczekałam upragnionego świtu, wyskoczyłam z lóżka jeszcze przed dzwonkiem budzika. Był piątek 12.04. 2013r., ten dzień miał być pełen wrażeń. Dziś naszą szkołę mieli odwiedzić i spotkać się z nami kierowca rajdowy Sławomir Ogryzek i jego pilot Grzegorz Dachowski. Nie znałam co prawda tych nazwisk, ale przyciągała mnie magia rajdów samochodowych. Zawsze lubiłam oglądać wyścigi samochodowe i motocyklowe. Lubiła słuchać ryku silników na starcie. Często jeździliśmy ze znajomymi kiedy w okolicy odbywały się rajdy by popatrzeć na ścigające się samochody.
Spotkanie odbyło się w auli naszej szkoły.
Oprócz zapowiadanych dwóch Panów, był z nimi jeszcze Łukasz Łuniewski, który opowiadał o gościach, oraz absolwent naszej szkoły Mateusz Banaś, który jest fotografem i obecnie studentem Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu . Pokazywali nam filmy z rajdów i opowiadali o zawodzie kierowcy i pilota. Atmosfera spotkania była bardzo luźna, wręcz koleżeńska. Wielu osobom wydaje się zapewne, że bycie kierowcą rajdowym to banalne zajęcie. Wystarczy umieć szybko jeździć samochodem. Nic bardziej mylnego. Szybka jazda to jedno, ale od rajdowców wymaga się ogromnej odpowiedzialności, silnej psychiki i perfekcyjnej wręcz koncentracji. Kierowca i pilot muszą stanowić zgrany team, bo jeden maleńki nawet błąd jednego może zaważyć na życiu obu.
Grzegorz opowiadał nam o swojej żonie, która musiała przebyć trudną drogę, by przyzwyczaić się do bycia żoną pilota rajdowego. Ciągłe wyjazdy, niebezpieczeństwo, z którym spotykają się podczas każdego wyścigu. Ci ludzie codziennie właściwie ocierają się o śmierć. Obaj panowie byli właśnie tuż przed startem w kolejnym rajdzie świdnickim, ale nie pokazywali po sobie strachu czy też jakiejkolwiek tremy. Widać było, że to co robią nie jest wyłącznie pracą, ale stanowi sens ich życia. Tą pasją chcieli się z nami podzielić. Przekazana wiedza była rzetelna. Ostrzegali przed niebezpieczeństwem uczestnictwa w samym rajdzie, ale również bycia kibicem. Zdarza się bowiem, że wypadające z trasy samochody stwarzają niebezpieczne sytuacje dla obserwujących rajd ludzi stojących wzdłuż trasy.
To spotkanie długo zostanie w mojej pamięci, na pewno będzie inspiracja do ukierunkowania moich życiowych marzeń. Rozmowy z ludźmi, którzy spełniają swoje marzenia, jest świetna lekcją życia, dla nas młodych.

Alicja Opiela kl. 1b LO     RAJDOWCY W CHROBRYM - Jessica OpiołaData: 17.04.2013     
W dniu 12. kwietnia 2013 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Bielawie odbyło się spotkanie z kierowcą rajdowym Sławomirem Ogryzkiem, pilotem Grzegorzem Dachowskim oraz dwoma absolwentami naszej szkoły Mateuszem Banasiem - obecnie studentem Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu, akredytowanym fotografem Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski oraz Łukaszem Łuniewskim- akredytowanym dziennikarzem rajdów w Polsce i Europie. Oczkiem w głowie pana Sławomira Ogryzka jest jego wyścigowy samochód Citroen C2 R2 MAX. Jak twierdził, aby zostać kierowcą rajdowym trzeba mieć pasję. Motywacją jest świadomość bycia szybszym i lepszym. Ważne jest kończenie wszystkich tras i zdobywanie kilometrów. Kolejnym powodem motywacji są członkowie rodziny, którzy zawsze starają się go wspierać. Duże znaczenie ma także samozaparcie i poświęcenie. Niektóre pytania zostały kierowane także do pilota pana Grzegorza Dachowskiego, m.in.: jakie obowiązki musi wykonywać pilot? Okazało się, że osoby na tej pozycji mają za zadanie załatwianie większości spraw dotyczących wyścigu, np. zgłoszenie uczestnika, dojazd na miejsce, rezerwacja hotelu czy inne papierkowe tematy. Pan Grzegorz tłumaczył, że bezpieczeństwo jest najważniejsze dla rajdowców jak i kibiców, ale nawet przy wielu latach jazdy zdarzają się wypadki. A zatem pada pytanie: co chroni rajdowców ? Przede wszystkim specjalne i wytrzymałe fotele, mocowanie pasów, system gaśniczy oraz kask ochronny. A co chroni nas kibiców? Głównie my sami, nasz rozsądek i rozwaga, aby przestrzegać zasad ustalonych przez organizatorów wyścigu. Pani dyrektor zadała kilka pytań naszym absolwentom, którzy twierdzą, iż benzyna płynie w ich krwi. Rajdami interesowali się już jako młodzi chłopcy i postanowili spełniać swoje marzenia. Razem z panią Dyrektor życzymy rajdowcom bezpiecznej jazdy oraz dalszych sukcesów w pracy.

Jessica Opioła kl. 2B GIM     Rajdy samochodowe mogą być ogromną pasją - Nicole WasilewskaData: 17.04.2013     
Rajdy samochodowe mogą być ogromną pasją- przekonali się o tym uczniowie bielawskiego liceum im. Bolesława Chrobrego. W piątek 12 kwietnia bieżącego roku szkoła gościła uczestników rajdów: kierowcę Sławomira Ogryzka i pilota Grzegorza Dachowskiego, którzy w tym roku startują w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Europy, i od których można było dowiedzieć się jak zostać kierowcą i jak wygląda taki rajd. Ten niebezpieczny sport wymaga od biorących udział zabezpieczenia w postaci kasków, systemu Hans, klatek bezpieczeństwa oraz odpowiednich foteli i pasów zamocowanych w pięciu miejscach. Podczas spotkania zostały wyświetlone filmy, które zobrazowały wszystkim niebezpieczeństwo związane z tą dyscypliną, ale warto zauważyć, że nie tylko rajdowcy są zagrożeni- kibice również. ,,Samochody potrafią ściągać kibiców z drzew’’- niewiarygodne, a jednak- więc co robić, aby tego uniknąć ? Opowiedzieli o tym absolwenci liceum w Bielawie, Łukasz Łuniewski, który jest akredytowanym dziennikarzem rajdów w Polsce i Europie i rzecznikiem prasowym załogi wymienionej wcześniej oraz Mateusz Banaś, który zajmuje się fotografią podczas Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, był już na 25 rajdach i fotografuje od 10 lat. Dzięki nim uczniowie wiedzą już jak zachować się podczas kibicowania, w jakich miejscach stać, a nawet jak się ubrać. Nabyta wiedza przyda się na pewno wszystkim, którzy mają podobną pasję, a również dla tych, którzy 12.04.2013r. wybrali się na Rajd Świdnicki Krause. Jego trasa biegła między innymi przez Jodłownik, Kamionki, Rościszów, ale najsłynniejsze i najefektowniejsze miejsce to ,,kostka walimska’’.

Nicole Wasilewska
Kl. II A LO     Rajdowe wyścigi - Karolina WójtowiczData: 17.04.2013     
W naszej szkole w dniu 12.04.2013 odbyło się spotkanie ze słynnymi rajdowcami; Sławomirem Ogryzkiem - kierowcą oraz Grzegorzem Dachowskim - pilotem.W tym roku startują w rajdowych samochodowych mistrzostwach Europy, gdzie załoga będzie mogła zdobyć niezwykle trudne doświadczenie.Rajd Świdnicki-Krause zaczyna się od dnia 12.04.2013,a trasa, jaką będą się poruszać uczestnicy to m.in Jodłownik, Kamionki oraz Rościszów. Natomiast najsłynniejszym i najefektowniejszym miejscem tego wyścigu jest kostka walimska.Załoga będzie musiała się zmierzyć z jedynastoma rywalami w weekend w Górach Sowich.Wszystko to sfotografuje absolwent naszej szkoły Mateusz Banaś, który obecnie jest studentem Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.Jest on akredytowanym fotografem rajdowych samochodowych mistrzostw Polski.Ponadto w naszej szkole jest organizowany konkursna najlepsze sprawozdanie ze spotkania z rajdowcami, ale również można wymyślić hasło dopingujące załogę.

Karolina Wójtowicz kl. 1A LO     Oszczędzaj wodę, segreguj śmieci - to będzie z pożytkiem dla Twoich dzieci!Data: 05.04.2013     
03.04.2013r. w bielawskim Zespole Szkół Ogólnokształcących odbyła się debata w ramach XIX edycji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Tematem dyskusji był "Ekorozwój", a ściślej mówiąc szeroko pojęta "Przestrzeń wokół nas".
W debacie uczestniczyli zaproszeni goście tj.: Starosta Powiatu Dzierżoniowskiego - p.Janusz Guzdek, przedstawiciel Wydziału Ochrony Środowiska i Promocji Powiatu Dzierżoniowskiego -p.Alicja Dźwiniel, wiceburmistrz Bielawy p.Andrzej Hordyj oraz p.Barbara Syga-kierownik księgowości w supermarkecie "Intermarche". Oprócz zaproszonych osób w debacie zabrało głos również grono pedagogiczne, na czele z Dyrektorem Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bielawie- p.Marzanną Kamińską oraz uczniowie zarówno liceum, jak i gimnazjum naszej szkoły.

Czytaj całość
Podczas dyskusji uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące ekologii, oglądali wywiady z władzami powiatu i miasta Bielawa. Każda z grup na podsumowanie debaty układała wnioski, które później zostały zaprezentowane widzom. Publiczność uczestniczyła także w quizie, w którym nagrodą były słodkie jabłka. Uczniowie naszej szkoły także zaangażowali się w przygotowanie debaty, wykonując transparenty i plakaty z hasłami ekologicznymi.
Debata uświadomiła zebranym, jak ważna jest ekologia. Zarówno wypowiedzi uczestników, jak i wywiady z władzami udowodniły, że mieszkańcy naszego powiatu myślą ekologicznie.
Dlatego wszyscy powinni dbać o przesztrzeń wokół nas.

     Jak pokazać rybę czyli Deutsch Wagen Tour w bielawskim liceumData: 24.03.2013     
Czy język może mieć swoje święto? Odpowiedzi na to pytanie szukano 18 marca w bielawskim liceum. Zaczęto od trzeciej edycji Szkolnego Konkursu Języka Niemieckiego dla gimnazjalistów – SPRACHMEISTERSCHAFTEN, w którym trzy trzyosobowe zespoły zmagały się z gramatyką, słownictwem i prezentowały wiedzę na temat krajów niemieckiego obszaru językowego. W konkursie przygotowanym przez p. Remigiusza Przychodniaka wygrał zespół dziewcząt – Maria Nowik, Natalia Nowicka i Aleksandra Stańczewska . A po konkursie prowadzenie zabawy z niemieckim przejęła przedstawicielka Goethe-Institut Hanna Krężlewska . Warsztaty językowe odbyły się w ramach ogólnopolskiego projektu Deutsch Wagen Tour Jasne że klar. Zajęcia odbyły się dla pierwszych klas gimnazjalnych i licealnych i pokazały uczniom niekonwencjonalne podejście do nauki języka. Spotkanie z niemieckim przebiegało w atmosferze zabawy i dobrego humoru. Puzzle, rekin na łowach, latające balony i falująca chusta były impulsem komunikacji w języku niemieckim. Roześmiane buzie uczniów były najlepszym dowodem na to, że nie taki niemiecki straszny ...


     Chrobry jest dobry !Data: 22.03.2013     
21.03.2013 w naszej szkole odbył się Dzień Wiosny w połączeniu z Dniem Otwartym dla przyszłych licealistów. Uczniowie Chrobrego przygotowali mnóstwo atrakcji dla odwiedzających nas uczniów z Gimnazjum nr 1 oraz Gimnazjum nr 2. Odbyły się lekcje pokazowe m.in z przedmiotów: biologii, angielskiego, matematyki, chemii i fizyki. Ponadto na gości czekał mały poczęstunek oraz przedstawienie przygotowane przez klasę IIA liceum. Po małej przerwie uczniowie udali się na salę gimnastyczną, gdzie odbywały się rozgrywki sportowe między przedstawicielami klas gimnazjalnych i licealnych. Żeby tradycji stało się zadość odbył się również mecz nauczyciele kontra uczniowie. Poniżej fotorelacja z tego dnia..

Czytaj całość

     Walentynki 2013 (zdjęcia)Data: 14.03.2013     
14 lutego w bielawskim Zespole Szkół Ogólnokształcących odbyły się coroczne szkolne walentynki. Uczniowie podczas przerw mogli zjeść pyszne ciasta upieczone przez członków Samorządu Uczniowskiego oraz skorzystać z poczty i kwiaciarni walentynkowej.
Nasze stoisko cieszyło się sporym zainteresowaniem. Ciasta, ciasteczka oraz kwiaty sprzedawały się w mgnieniu oka. Samorząd Uczniowski przy pomocy naszych utalentowanych uczniów przygotował koncert Walentynowy, który uświetniło nam przedstawienie przygotowany przez klasę II A liceum. Podczas koncertu przewodnicząca SU wręczyła bon ufundowany przez restaurację RABARBAR dla zwycięzców konkursu „Druga połówka”.

Poniżej galeria zdjęć..

Czytaj całość

     Wielki sukces uczennic ZSOData: 14.03.2013     
Dnia 05.03.13r. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, odbył się IV etap konkursu "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski". W konkursie brało udział 12 drużyn, po 4 osoby w składzie. Każda prezentowała swoją wiedzę dotyczącą parków krajobrazowych. Drużynę związaną z Parkiem Gór Sowich były uczennice naszej szkoły; Zuzanna Butrym, Nikola Selezinko, Kinga Szewczuk i Ewelina Węgielnik. Dziewczyny były przygotowywane systematycznie od września przez panią profesor Jolantę Kupis. Każda osoba włożyła w to wiele trudu i cierpliwości. Konkurs składał się z 2 części, pisemnej i indywidualnej, polegający na rozpoznawaniu chronionych gatunków roślin i zwierząt. Test pisemny podzielony był na pytania z dziedzin ekologii, ochrony środowiska, wiedzy o faunie i florze. Druga część dotyczyła parków krajobrazowych na terenie Dolnego Śląska. Część pisemna była niezwykle trudna, podam przykładowe pytania; "Ile wody może pomieścić Jezioro Pilchowickie?", "Jakie parki narodowe znajdują się w górach? Zaznacz na mapie ich położenie". W części indywidualnej trzeba było wykazać się świetnymi zdolnościami percepcji wzrokowej i znajomością różnić między gatunkami, że odróżnić np. orlika krzykliwego od orlika grubodziobego. Uczniowie musieli opanować wiedzę na temat 90 gatunków roślin i 90 gatunków zwierząt. Na konkursie pokazano tylko po 10 z każdej kategorii. Rywalizacja była zacięta. Wszyscy uczniowie z zapartym tchem czekali na wyniki. Po przeczytaniu 3. miejsca zostaje ogłoszona dogrywka. Drużyny Parku Krajobrazowego Gór Sowich i Parku Krajobrazowego Chełmy walczą o 1. miejsce. Pierwszy raz w 12-letniej historii konkursu zdarzyła się dogrywka. Przedstawiciele przeciwnej drużyny byli bardzo uzdolnieni, w poprzednim roku to oni wygrali, a uczennice naszej szkoły zajęły 2 miejsce. Dogrywka była z rozpoznawania indywidualnego gatunków fauny i flory. Po dogrywce wszyscy czekali na ostateczny wynik. Napięcie rosło. Ale II miejsce zajął PK Chełmy! Drużyna naszej szkoły będzie reprezentować województwo na etapie ogólnopolskim! Ponadto 2 uczennice: Zuzanna Butrym i Ewelina Węgielnik osiągnęły maksymalną ilość punktów z części indywidualnej. Nagrodą za I miejsce był tablet dla każdego z drużyny, za II aparaty cyfrowe firmy Canon, a za III plecaki i śpiwory. Jak widać, nauka się opłaca :)

Ewelina Węgielnik
     Konkurs Wiedzy o Krajach AnglojęzycznychData: 04.03.2013     
27.02.2013 w naszej szkole odbyła się kolejna edycja Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych. W rywalizacji wzięły udział dwuosobowe drużyny z trzynastu klas gimnazjum i liceum. Uczniowie odpowiadali na pytania z dziedziny literatury, historii, kultury, sportu, polityki i geografii takich krajów jak Wielka Brytania, Irlandia, Stany Zjednoczone, Australia, Kanada.
A oto wyniki konkursu:
I miejsce – III B Gim- Nikola Selezinko, Zuzanna Butrym
II miejsce – III B LO- Dawid Sowiński, Cezary Chryczyk
III miejsce – IA Gim- Natalia Sawa, Jakub Cieplechowich
Gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych edycjach!

Nauczyciele języka angielskiego.Copyright © 2010 by ZSO w Bielawie. Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor strony - Kamil Nowak.