2 6 5 2 --> 3 4 7     Wyniki konkursu ,,Biologia moją pasją 2"Data: 20.05.2015     
Mamy przyjemność poinformować, że Kacper Środoń, uczeń Gimnazjum nr 5 w Bielawie, zajął pierwsze miejsce w wojewódzkim konkursie Biologia moją pasją 2. W nagrodę Kacper spędzi jeden dzień na Uniwersytecie Wrocławskim i jak prawdziwy student będzie mógł uczestniczyć w wykładach i seminariach na Wydziale Nauk Biologicznych.

Organizatorem konkursu było Studenckie Koło Naukowe Nauczycieli Sowa.


     Udział uczniów ZSO w Bielawie w mistrzostwach PP PCKData: 20.05.2015     
28 kwietnia w sali gimnastycznej II Liceum Ogólnokształcącego w Dzierżoniowie odbyły się Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK. Dziewięć drużyn musiało zmierzyć się z zadaniami na sześciu stacjach. Na samym początku lider każdej drużyny wylosował numer oraz odebrał test z pytaniami zamkniętymi. Cała drużyna miała 15 minut na wypełnienie testu i przystąpienie do kolejnej stacji, gdzie należało wykazać się wiedzą praktyczną. Każda stacja była inna, a zawodnicy musieli odpowiednio zareagować w przypadku NZK, złamań otwartych i zamkniętych, zawału, poparzeń ciała i twarzy, złamanych żeber i ciała obcego. Musieli również zapanować nad sześcioma osobami, które przeszkadzały w udzielaniu pierwszej pomocy oraz dbać o komfort psychiczny osoby poszkodowanej. Każdą stację oceniał sędzia, który bacznie przyglądał się pracy całej drużyny i lidera. Po przejściu wszystkich drużyn przez każdą stację była przerwa obiadowa. O godzinie 13 ogłoszono wyniki. Przedstawiciele naszej szkoły, których przygotowała pani Iwona Weigelt : Ewelina Węgielnik (lider), Maria Nowik, Anita Satory, Daria Wojtuń oraz Patryk Guk zajęli pierwsze miejsce i będą walczyć na etapie okręgowym w Świdnicy 30 maja. To już drugie zwycięstwo naszej szkoły w tych zawodach.

Maria Nowik     Powiatowy Turniej Szachowy z okazji Święta Konstytucji 3 MajaData: 08.05.2015     
30 kwietnia 2015 r. odbył się w naszej szkole Powiatowy Turniej Szachowy z okazji Święta Konstytucji 3 Maja dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu dzierżoniowskiego. W zawodach uczestniczyło 29 uczniów reprezentujących I LO w Dierżoniowie , II LO w Dzierżoniowie, Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Bielawie, Zespół Szkół nr 3 w Dzierżoniowie, Zespół Gimnazjów nr 3 w Dzierżoniowie oraz Gimnazjum nr 5 w Bielawie. Zawody zaplanowano na 6 rund i rozgrywano je systemem szwajcarskim. Rywalizacja toczyła się w sportowej atmosferze i sprzyjała integracji środowiska uczniowskiego ze szkół powiatu dzierżoniowskiego.

Czytaj całość
Turniej kształcił umiejętności koncentracji, odporności psychicznej, opanowania, wytrwałości, właściwego wykorzystania czasu i podejmowania decyzji w warunkach ryzyka. Tym razem podium zdominowali reprezentanci II LO w Dzierżoniowie. I miejsce w zawodach zajął Konrad Węgliński, druga była Nikola Błaszczyka na trzecim miejscu znalazł się – Michał Choiński. W klasyfikacji gimnazjalnej najlepszy był Bartosz Rakoczy z Zespołu Gimnazjów nr 3 w Dzierżoniowie. Najlepszy reprezentant z naszej szkoły - Patryk Raczyński uplasował się na VI miejscu. Impreza odbywała się w ramach grantu oświatowego przyznanego przez Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie.
Nagrody w turnieju ufundowało Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie oraz senator RP – pan Stanisław Jurcewicz i Burmistrz Miasta Bielawa – pan Piotr Łyżwa. Pomoc przy organizacji imprezy, w postaci zegarów szachowych, uzyskano także ze strony pana Jarosława Kresy- prezesa klubu szachowego „Dwie wieże” w Dzierżoniowie. Nagrody wręczyła dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bielawie – pani Marzanna Kamińska, która gratulowała zwycięzcom i podziękowała uczestnikom za sportową rywalizację.

Andrzej Sepełowski


     Konkurs wojewódzki Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych Oddział Wałbrzych na plakat przyrodniczy został rozstrzygnięty.Data: 08.05.2015     
Spośród wielu prac nadesłanych ze szkół gimnazjalnych całego województwa dolnośląskiego nagrodzono siedem najlepszych. Wyłonienie zwycięzców było bardzo trudne – prace były wykonywane różnymi technikami i na wiele ciekawych sposobów przedstawiały walory przyrodnicze i kulturowe Parków Krajobrazowych DZPK Oddział Wałbrzych, zachęcając do ich odwiedzenia.
Po burzliwych naradach postanowiono nagrodzić pierwszym miejscem Kacpra Środonia z klasy III z Zespół Szkół Ogólnokształcących Gimnazjum nr 5 w Bielawie.
Gratulujemy     Warsztaty w sądzieData: 08.05.2015     
W poniedziałek 20 kwietnia niektórzy z naszych uczniów wzięli udział w kolejnych zajęciach w ramach II Festiwalu Bezpieczeństwa i Profilaktyki na temat „Odpowiedzialność karna w praktyce – warsztaty na sali rozpraw”, które odbyły się w Sądzie Rejonowym w Dzierżoniowie. Uczniowie ze szkół powiatu dzierżoniowskiego mieli za zadanie wcielić się w role: sędziego, prokuratora, obrońcy, oskarżonego i świadka. Pozostali obserwatorzy zastanawiali się nad sensem kary, jej wysokością oraz uzasadnieniem. To ciekawe doświadczenie przybliżyło z jednej strony surowy klimat sądu, a z drugiej strony pozwoliło na refleksję na temat własnego zachowania i jego konsekwencjach prawnych.

Weronika Karwacka     Człowiek z pasją.Data: 08.05.2015     
W Miejsko-Powiatowatowej Bibliotece Publicznej im Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Dzierżoniowie organizowane są spotkania i wystawy w cyklu Człowiek z pasją prezentujące osiągnięcia ciekawych postaci związanych z ziemią dzierżoniowską. Kacper Środoń, którego fotografie można oglądać na otwartej 25 marca wystawie Zobaczyć więcej jest uczniem Gimnazjum nr 5 w Bielawie. Gośćmi wernisażu byli m.in. Andrzej Bolisęga zastępca burmistrza Dzierżoniowa, radny Powiatu dzierżoniowskiego Wiesław Kaptur, Marzanna Kamińska dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bielawie, do którego uczęszcza Kacper oraz mieszkańcy Dzierżoniowa i Bielawy. Wystawę można oglądać do 24 kwietnia w forum Filii biblioteki przy ul. Sikorskiego 2. W późniejszym terminie wystawa będzie przeniesiona do biblioteki w dzierżoniowskim Rynku. Kacper udzielił wywiadu do Tygodnika Dzierżoniowskiego.     „Znane i nieznane miejsca Powiatu dzierżoniowskiego w obiektywie”Data: 08.05.2015     
Biblioteka Pedagogiczna w Dzierżoniowie zorganizowała konkurs fotograficzno - literacki „Znane i nieznane miejsca Powiatu dzierżoniowskiego w obiektywie” adresowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych.
Uczestnicy konkursu zaprezentowali swoje prace fotograficzne wraz z opisem literackim podczas uroczystej gali 31 marca 2015 r. w siedzibie PCPPP i DE w Dzierżoniowie.
Oceny prac dokonało jury pod przewodnictwem Kazimierza M. Janeczko. Za opis literacki do fotografii „Ocalić wspomnienie” jury postanowiło wyróżnić ucznia Gimnazjum nr 5 w Bielawie - Kacpra Środonia.

„Ocalić wspomnienie”
Znalazłem się nad przepaścią wspomnień.
Wspomnień, które mogą być wkrótce zapomniane,
wspomnień o wielkiej tragedii tych co polegli na naszej ziemi.
Filia obozu Gross Rosen rok 1944
Sportschule, AL Langenbielau I, Reichenbach.

Nie może być zapomniany bo dla pokoleń musi być znany.
Znany dla przekazywania historii.
Warto zobaczyć to miejsce i pielęgnować pamięć
o tych co poświęcili swoje życie…
Miejsce to leży w samym sercu Powiatu Dzierżoniowskiego
I bije prosząc o pamięć dla kolejnych pokoleń.


Teren obozu został sprzedany. Jeden z baraków został zaadaptowany, na budynek mieszkalny. O tym miejscu będziemy zapominać. Dbajmy o to, żeby nie zostało wymazane z historii.


     Nowoczesne rozwiązania w doradztwie zawodowym.Data: 08.05.2015     
Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bielawie został zakwalifikowany do udziału w projekcie "Nowoczesne rozwiązania w doradztwie zawodowym".
Pani Danuta Gierczak- nauczycielka języka niemieckiego, Marzena Kubera- szkolny doradca zawodowy odbyły stosowne szkolenia w Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego w Krzyżowej i są asystentami w procesie standaryzacji nowoczesnych narzędzi w doradztwie zawodowym.
Program przewiduje jednodniowe wyjazdowe warsztaty edukacyjne dla 24 uczniów (2 grupy po 12 uczniów z klas 1 LO i 2 LO) oraz 16 godzin konsultacji indywidualnych z doradcą zawodowym.
Nasza szkoła jako jedyna z powiatu dzierżoniowskiego biorąc udział w tym projekcie uzyskała możliwość nieustannego rozwoju i aktywnego uczestnictwa w różnych przedsięwzięciach z obszaru doradztwa zawodowego.

Marzena Kubera     Nasi uczniowie w finale wojewódzkim olimpiadyData: 08.05.2015     
W dniu 16 kwietnia 2015 roku odbył się we Wrocławiu finał wojewódzki Ogólnopolskiej Olimpiady Tematycznej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”. W tym roku olimpiada poświęcona jest dziejom naszego oręża w latach 972-1514 ( „Od Cedyni do Orszy”). W zawodach brali udział licealiści z 4 rejonów województwa dolnośląskiego (wrocławski, legnicki, jeleniogórski i wałbrzyski) zakwalifikowani po zawodach międzyszkolnych, które odbyły się 14 stycznia 2015 r. Wśród 31 uczestników byli 3 uczniowie naszej szkoły: Radosław Pohl, Michał Piesik i Michał Lang. Finaliści rozwiązywali szczegółowy test, a następnie odpowiadali ustnie na temat przygotowanej wcześniej pracy pisemnej. Spośród naszych reprezentantów najlepszy wynik osiągnął Radosław Pohl, który zajął 4 miejsce. O tym czy Radek zostanie zakwalifikowany do etapu centralnego olimpiady zdecyduje ostatecznie Komitet Główny Olimpiady Tematycznej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”. Automatyczny awans uzyskali 3 najlepsi uczniowie w etapie wojewódzkim. Warto podkreślić, że tegoroczne zawody stały na bardzo wysokim poziomie, ponieważ aż 9 finalistów uzyskało minima kwalifikacyjne do zawodów centralnych określone przez organizatora olimpiady.

Andrzej Sepełowski     O krok od finałuData: 22.04.2015     
Niedawno pojawiła się informacja, które osoby przeszły do finału VII Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Psychologicznej na podstawie eliminacji, które miały miejsce w dniach 9-10 marca w trybie online. Dwie osoby z naszej szkoły spróbowały swoich sił: Katarzyna Dziedzic i Ewelina Węgielnik. Do finału w Warszawie zaproszono 100 osób z najlepszymi wynikami. Pragnę ogłosić, że na 1025 wyników Kasia Dziedzic zajęła 120 miejsce, czyli była bardzo blisko upragnionego finału! Nasze uczennice po raz pierwszy brały udział w turnieju. Gratuluję udziału i życzę finału za rok!

Weronika KarwackaCopyright © 2010 by ZSO w Bielawie. Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor strony - Kamil Nowak.