2 6 5 2 --> 3 4 7     MikołajkiData: 07.12.2010     
Z okazji 6.12.2010 Samorząd Uczniowski ZSO zorganizował akcję na najlepsze przebranie mikołajkowe całej klasy. Na korytarzach naszej szkoły mogliśmy spotkać Mikołajów, Elfy, renifery i Śnieżynki. Wielu uczniów pochwaliło się wspaniałymi kostiumami.
Niestety nie dało się wyłonić zwycięzcy, gdyż znalazły się w klasach osoby bez przebrania.
Może w przyszłym roku będzie lepiej. Mikołaj trzyma za nas kciuki.     AIESECData: 19.11.2010     
Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bielawie od kilku lat współpracuje z organizacją AIESEC, największą organizacją studencką na świecie, której głównym założeniem jest poznanie ludzi innych kultur, nauka i pogłębianie tolerancji oraz współpraca międzynarodowa.


Czytaj całość
W latach ubiegłych odwiedzili nas studenci m.in. z Indii, Chin, Wietnamu, natomiast w tym roku mieliśmy przyjemność gościć dwie sympatyczne studentki ze wschodu – Ukrainkę Allę oraz Rosjankę Ksenię. Dziewczyny podczas swojego pobytu w Bielawie miały wiele zajęć. Przeprowadzały lekcje, podczas których zapoznawały nas ze zwyczajami oraz kulturą panującymi w ich krajach. Prowadziły również zajęcia z komunikacji językowej… po angielsku. Popołudniami następowała zamiana ról – uczniowie Chrobrego oprowadzali naszych gości po Bielawie, pokazując ciekawe miejsca oraz sposoby spędzania wolnego czasu. Dzięki temu Alla i Ksenia mogły dowiedzieć się czegoś o miejscu, w którym tymczasowo przebywały. Wizyta ta stworzyła nam doskonałą okazję do doskonalenia umiejętności językowych.

Ilona Wojtan


     Finał Szkolnego Konkursu "O Polskę niepodległą i jej granice – 1908-1921"Data: 19.11.2010     
W dniu 10 listopada 2010 roku odbył się w Teatrze Robotniczym w Bielawie finał Szkolnego Konkursu "O Polskę niepodległą i jej granice - 1908-1921", w którym uczestniczyli uczniowie naszej szkoły. Jego celem była popularyzacja wiedzy historycznej wśród uczniów oraz upamiętnienie Święta Niepodległości. W decydującej rozgrywce wzięło udział 9 finalistów wyłonionych w eliminacjach pisemnych, które miały miejsce 5 listopada 2010 roku. Uczestnicy musieli popisać się wiedzą dotyczącą postaci historycznych i najważniejszych wydarzeń, które doprowadziły do powstania niepodległego państwa w 1918 roku oraz przebiegu walk o granice Rzeczypospolitej w latach 1918-21.


Czytaj całość
Duże znaczenie miała także znajomość źródeł historycznych, mapy historycznej, literatury polskiej i muzyki oraz umiejętne wykorzystanie materiału filmowego, który prezentował polski wysiłek zbrojny w latach I wojny światowej i po jej zakończeniu. Ostatecznie zwycięstwo odniósł Maciej Caputa z klasy I a , II miejsce przypadło Tomaszowi Chryczykowi z III b a trzecie Grzegorzowi Bagińskiemu z I a.

Imprezę prowadził pan Andrzej Sepełowski, a w komisji konkursowej pracowała pani Dorota Kot oraz pan Andrzej Ziemieńczuk.

Laureaci zostali uhonorowani nagrodami, które ufundowali: Burmistrz Miasta Bielawa - pan Ryszard Dźwiniel oraz Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bielawie –
pani Marzanna Kamińska. Impreza mogła się odbyć dzięki pomocy dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Bielawie - pana Jana Gładysza a także Rafała Smolińskiego oraz innych pracowników tej instytucji, którym pragniemy gorąco podziękować za udział w przygotowaniu. i przeprowadzeniu konkursu.

Andrzej Sepełowski


     Konkurs plastyczny "Jabłko zamiast papierosa"Data: 02.11.2010     
18 listopada obchodzony jest "ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ PAPIEROSA".
Zapraszam wszystkich uczniów do udziału w konkursie plastycznym. Plakaty o treści antynikotynowej pod hasłem "Jabłko zamiast papierosa", wykonane dowolną techniką o wymiarach 60x80 cm należy składać w gabinecie nr 26 lub u Pani Pedagog do dnia 6 listopada 2010r.
Trzy najlepsze plakaty będą przesłane na konkurs powiatowy.
Tradycyjnie - można liczyć na nagrodę i ocenę z biologii lub plastyki.

Jolanta Kupis     Wykład dr Bogusława BednarkaData: 30.10.2010     
22 października 2010 roku w auli ZSO w Bielawie odbył się wspaniały wykład dr Bogusława Bednarka- legendy polskiej polonistyki, pracownika Uniwersytetu Wrocławskiego, autora takich tekstów jak m.in.: Literackie obrazy tortur, czy Znaki brydżowe oraz realizatora wielu programów, reportaży i filmów dokumentalnych. Dr Bednarek znany jest także jako narrator programu telewizyjnego emitowanego na antenie TVP Wrocław i TVP Polonia- Labirynty kultury.

Czytaj całość
Dr Bogusław Bednarek pojawił się w Bielawie w ramach projektu realizowanego przez Uniwersytet Wrocławski wspólnie z bielawskim LO i Biblioteką Miejską w Bielawie. Projekt ma na celu przypomnienie i zachowanie pamięci o ludziach, którzy tworzyli historię Bielawy po II wojnie światowej. Podejmowana będzie próba stworzenia historii "małej ojczyzny"- Bielawy widzianej oczyma ludzi z różnych pokoleń. Projekt zakłada pomoc uczniów przy napisaniu książki pod redakcją prof. Ryszarda Waksmunda o pierwszych mieszkańcach Bielawy.
Na wykładzie w szkolnej auli zgromadziło się wielu gości: polonistów, sympatyków dr Bednarka, a także jego byłych studentów, którzy sami teraz nauczają języka polskiego.
Dr Bogusław Bednarek zaznaczył, że wspomnienia stają się magiczne, gdy zawierają w sobie pasję, a odbiorca wspomnień jest dla ich autora pokrewną duszą. Profesor przyznał, że bliski jest mu świat poezji Bolesława Leśmiana. Wspomnienia dotyczące tego poety są wg dr Bednarka wskazaniem jego drobnych słabości a zarazem tytanizmu intelektualnego i emocjonalnego. Człowiek staje się istotą ciekawszą właśnie dzięki wspomnieniom ludzi, którzy go znają, ponieważ w każdym z nas tkwią jakieś tajemnice. Dr nawiązał też do pamiętników z okresu modernizmu Adama Grzymały- Siedleckiego i Boya Żeleńskiego. Czego tak naprawdę pragniemy dowiedzieć się ze wspomnień innych ludzi? Wspomnienia mogą pełnić rolę historii, faktu, dokumentu, czy informacji o świecie. Jednak mogą być także obrazem psychologicznym: ukazaniem umysłowości i rodzaju wrażliwości autora. Dlatego nie należy tylko czytać, ale trzeba także zauważyć sposób prezentowania postaci (język).
Wspomnienia posiadają wielką magię. Potrafią nas ująć i oczarować. Już niebawem uczniowie LO będą mieli przyjemność współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim. Będą uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez pracowników naukowych, a następnie przeprowadzać wywiady z najstarszymi mieszkańcami Bielawy i w ten sposób ocalą ich wspomnienia.

Katarzyna Poniat


     halloweenowa zbiórka słodyczyData: 28.10.2010     
W piątek, 29 października, w naszej szkole odbędzie się zbiórka słodyczy, dla dzieci z domu dziecka, pod hasłem Trick or Treat - cukierek albo psikus. Bardzo prosimy wszystkich uczniów i nauczycieli o przyniesienie na piątek słodkich upominków. Na osobę, która nie podzieli się słodyczami czeka psikus :)

Oliwia Mróz     Konkurs plastyczny dla gimnazjalistówData: 15.10.2010     
Konkurs plastyczny jest przeznaczony dla uczniów szkół wszystkich szczebli z terenu gmin zrzeszonych w ZGPD7. Przedmiotem prac konkursowych jest plakat ekologiczny zgodny z tematem kampanii edukacyjnej, formatu A2, wykonany techniką dowolną (rysunek, malarstwo, techniki mieszane), promujący segregowanie odpadów. Prace konkursowe muszą być autorstwa jednej osoby. Prace należy dostarczyć do klasy nr 26, 21 lub do Pani Pedagog do dnia 24.10.2010r. Dla autorów trzech najlepszych prac przewidziane są atrakcyjne nagrody oraz ocena z biologii, plastyki lub techniki. Regulamin konkursu znajduje się na stronie internetowej www.zgpd7.pl.

Jolanta Kupis     Wyniki Szkolnej Olimpiady Języka AngielskiegoData: 12.10.2010     
Wyniki Szkolnej Olimpiady Języka Angielskiego
dla licealistów.

I miejsce - Michał Noszczak kl. IB
II miejsce - Tomasz Chryczyk kl. IIIB
III miejsce - Marta Nadolska kl. IIA

Wyniki Szkolnej Olimpiady Języka Angielskiego
dla gimnazjalistów

I miejsce - Krzysztof Denysiak-kl.IIA
II miejsce - Quentin Newton-kl. IIIA
III miejsce - Patrycja Radziszewska-kl.IIIA

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!


     Akademia oraz ślubowanie klas IData: 12.10.2010     
W środę 13.10.2010 r. odbędzie się 7 skróconych lekcji
8.00 - 8.30
8.35 - 9.05
9.10 - 9.40
9.45 - 10.15
10.30 - 11.00
11.05 - 11.35
11.40 - 12.10

Od godziny 12.20 do 14.00 odbędzie się uroczysta akademia i ślubowanie klas I.


     XIII Dolnośląski Festiwal Nauki we WrocławiuData: 07.10.2010     
Do tradycji Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bielawie należą wycieczki edukacyjne. Rozpoczynamy je już we wrześniu - wyjazdami na Festiwal Nauki we Wrocławiu. W tym roku prawie 200 uczniów naszej szkoły skorzystało z oferty wrocławskich uczelni. Tematy wykładów były bardzo ciekawe.

Nie mogło nas zabraknąć 17 września 2010 r na wykładzie inauguracyjnym, który zgromadził jak zwykle tłumy słuchaczy.
Wygłosił go prof. dr hab. Jan Miodek, znany polski językoznawca, dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Głównym tematem spotkania było piękno różnorodności w naszym ojczystym języku.Czytaj całość
Wykład odbył się w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego w przepięknej barokowej Auli Leopoldina. Przemówienie choć naukowe, bardzo nam się podobało. Profesor znany jest z umiejętności harmonijnego łączenia w jedną całość poważnej treści i lekkiej, przystępnej formy wykładu.Od tej pory będziemy pamiętać, że bardziej elegancką formą użycia jest rękoma i oczyma, ale także, iż zdań nie należy zaczynać od zaimków osobowych mi, ci.

Kilka dni później 22 września 2010r. byliśmy gośćmi Kliniki Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej. Tym razem bohaterką spotkania była Nerka - w ujęciu lekarzy dr n. med. Sławomira Zmonarskiego i dr n. med. Okatwii Mazanowskiej jako "mały pracownik wielkiego człowieka". Dowiedzieliśmy się jak dbać o nerki , jakie badania wykonywać oraz zobaczyliśmy jak wygląda nerka w różnych specjalistycznych badaniach.Z wielkim skupieniem wysłuchaliśmy wykładu o śmierci mózgu. Dodatkową atrakcją dla nas była wizyta w oddziale dializ. Za tę możliwość serdecznie dziękujemy p.Sławomirowi Zmonarskiemu. Zrozumieliśmy ,jak trudna jest praca lekarza.

W tym samym dniu uczniowie innej grupy wysłuchali wykładu ks. dr Janusza Czarnego "Przyszłość religii, religie przyszłości" na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, a później uczestniczyli w pokazach Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego pt. "Cyrk fizyczny" prowadzonych przez prof. dr hab. Ewę Dębowską , Urszulę Juszczyk i Artura Rokosę. Poznali m.in. tajniki pola elektromagnetycznego, ciekłego azotu i walca antygrawitacyjnego. Zgodnie z zapowiedzią organizatorów
była to lekcja fizyki na wesoło z różnorodnymi niespodziankami. Natomiast grupa pod opieką p.Małgorzaty Morańdy uczestniczyła w wykładzie na Akademii Medycznej pt.: "Zabiegi hybrydowe- pomost pomiędzy chirurgią XX i XXI wieku".

Byliśmy też w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu z p.Teresą Wojtas. Tematem spotkania była "Krew jako bezcenny dar".

Ostatnie dni były dla nas wielkim przeżyciem. Mogliśmy poczuć się jak prawdziwi studenci i w atrakcyjny sposób poszerzać swoją wiedzę.Przed nami jeszcze kolejne wyjazdy - oferta festiwalu jest bardzo bogata. Każdy z pewnością znajdzie interesującą go propozycję.

Monika Cukiernik


Copyright © 2010 by ZSO w Bielawie. Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor strony - Kamil Nowak.