2 6 5 2 --> 3 4 7     II miejsce w Powiatowym Konkursie Literacko-PlastycznymData: 04.01.2013     
Kacper Środoń z klasy 1b Gimnazjum zajął II miejsce w Powiatowym Konkursie Literacko-Plastycznym "moje miasto- miasto przyszłości; wizja miasta i regionu 2100" w kategorii szkół gimnazjalnych- praca literacka.
Kacper brał także udział w I Konkursie Literackim na utwór inspirowany fotografiami Bielawy. Poniżej prezentujemy wiersz ucznia:

Czytaj całość

WODA DLA SŁONIA

Zdarzyło się kiedyś przed laty,
w Bielawie z pociągu wysiadł słoń kudłaty,
a za nim drugi, trzeci i czwarty,
ruszyły spijać wodę, nie z Warty.
Piąty i szósty pobiegł za nimi
lecz woda z fontanny chciała ich zmylić.
Leciała, tryskała, wreszcie słonie skąpała i psikusa pokazała.
One osłupiały – nigdy, przenigdy tak się nie bały.
Jeden ze słoni był bardzo odważny,
podniósł swą trąbę i wnet nią zatrąbił.
Reszta spłoszona tym dziwnym dźwiękiem,
uniosła wysoko swe trąby z wdziękiem.

Ukłonów była co niemiara
a gapiów jeszcze większa chmara.
Na rynku zebrał się tłum z Poznania
a za nim z Bielawy jedna mama.
Potem ojciec, wujek, sąsiadka
i wnet zaczęła się prawdziwa gratka.
Pokazy cyrkowe, ryczenie, trąbienie
i stanie na łapach i znów trąbienie.
Wreszcie tłum doczekał się kąpieli
i wszyscy gapie osłupieli.
Zimny prysznic wnet się pojawił,
głowy skąpane lecz tłum się bawił.
Słonie z zachwytem patrzyły na wodę
i dalej pić wodę i lać wodę.

W końcu pojawił się ich właściciel,
spojrzał surowo i nie w zachwycie.
Zaprosił tłum na pokaz cyrkowy,
bo cyrk przyjechał nie do Dąbrowy
lecz do naszego miasta przecież,
dając nam wielką w końcu uciechę.
Po wiecznych bombach i huku rakiet,
czterdziesty trzeci dał nam ten pakiet.
Radości uśmiechów, patrzenia na słonie,
na trąby i dźwięki i pokaz w wagonie.
Bo one wysiadły z pociągu przecież,
napiły się wody z fontanny naprzeciw.
Wielka Sowa na nie patrzyła,
leciała za nimi i się zdziwiła.
Usiadła wysoko, tam była fontanna
i patrząc na słonie zamarła.
Bo takie rzeczy się nie zdarzają,
że słonie wodę w centrum miasta spijają.Kacper Środoń Gimnazjum nr 5 Bielawa 2012


     Konkurs Walentynkowy Jednego WierszaData: 04.01.2013     

ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH w BIELAWIE
zaprasza do udziału
w KONKURSIE WALENTYNKOWYM JEDNEGO WIERSZA
„CUD MIŁOŚĆI – CUD SŁOWA”


Czytaj całość
Cele konkursu:
- rozwijanie zdolności literackich
- uwrażliwienie na piękno poezji
- możliwość zaprezentowania amatorskiej twórczości poetyckiej

Regulamin:
- Konkurs zostanie przeprowadzony w III kategoriach: dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, dla uczniów szkół gimnazjalnych, dla mieszkańców Bielawy
- Warunkiem uczestnictwa jest nadesłanie jednego wiersza tematycznie związanego z dniem zakochanych opatrzonego godłem oraz informacją, w której kategorii autor występuje. Do wiersza należy załączyć kopertę opatrzona godłem zawierającą: imię i nazwisko autora , nazwę szkoły i nazwisko nauczyciela (dotyczy tylko uczniów). Mieszkańcy Bielawy proszeni są o podanie adresu i numeru kontaktowego.
- Przystąpienie do konkursu jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na publikację wierszy.
- Prace należy składać w sekretariacie Zespołu Szkół Ogólnokształcących ul. Szkolna 5 (tel. 748334606) do 24.01.2013r.

Uroczysty finał oraz wręczenie nagród odbędzie się w auli szkoły dnia 14.02 o godzinie 12.00

Organizatorzy
Teresa Rodak
Dorota Kot


     CHROBRY FAKTYCZNIE JEST DOBRY !Data: 03.01.2013     
Dnia 14 listopada w ZS nr 1 im. prof. Wilhelma Rotkiewicza w Dzierżoniowie odbył się finał Powiatowego Konkursu Literacko-plastycznego: „Moje miasto-miasto z przyszłością; wizja miasta i regionu w 2100" Sponsorami nagród byli: Poseł na Sejm RP Tomasz Smolarz oraz Senator Stanisław Jurcewicz, a pomysłodawcami konkursu: p.Sławomir Rodak i p.Genowefa A.Kotowska.
W konkursie wzięło udział 96 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu dzierżoniowskiego. W kategorii literackiej Chrobry okazał się bezkonkurencyjny. W kategorii ponadgimnazjalnej wyróżniono prace Sandry Strachanowskiej i Darka Millera. Pierwsze miejsce zajęła Katarzyna Panek, natomiast Grand Prix uzyskała Edyta Adamska, która w nagrodę otrzymała „złote pióro". W kategorii gimnazjalnej uczniowie naszej szkoły nie pozostali w tyle i również zajęli miejsca na podium. Trzecie miejsce zajęła Alicja Froń, natomiast drugie miejsce Kacper Środoń. Do konkursu uczniów przygotowały p.Teresa Rodak i p.Danuta Myśliwiec.
W swoich pracach wykazaliśmy się bujną wyobraźnią oraz łatwością pisania. Dzięki takim konkursom uczniowie mogą rozwijać swój talent literacki, który, jak widać, w naszej szkole jest niemały patrząc na ilość nagrodzonych i nadesłanych prac.

Sandra Strachanowska
Darek Miller     Ortograficzne omnibusy.Data: 02.01.2013     
Postkubizm, donżuani, herbata marki „Lipton”, pięćdziesięciogroszówka- z takimi ortograficznymi łamigłówkami zmagali się uczestnicy XVIII Powiatowego Konkursu Ortograficznego zorganizowanego przez ZSO w Bielawie. W konkursie wzięli udział uczniowie bielawskich szkół gimnazjalnych: Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2 oraz Gimnazjum nr 5. Spośród szkół ponadgimnazjalnych powiatu dzierżoniowskiego zaangażowały się takie szkoły jak: ZSO w Bielawie, ZS w Bielawie oraz LO nr 1, LO nr 2, ZS nr 1, ZS nr 2 i ZS nr 3 w Dzierżoniowie. W zmaganiach wzięło udział aż 47 uczniów ze szkół gimnazjalnych i licealnych. Celem konkursu było popularyzowanie umiejętności poprawnego pisania i szeroko pojętej kultury języka, a mottem przewodnim było hasło: „Słowa ulatują, pismo zostaje.” Na zwycięzców skomplikowanego dyktanda, którego autorką była p.Teresa Rodak z ZSO w Bielawie, czekały atrakcyjne nagrody książkowe. W kategorii szkół gimnazjalnych I miejsce zajęła Anna Wiśniewska z Gimnazjum nr 2, II miejsce zostało przyznane Zuzannie Butrym z bielawskiego Gimnazjum nr 5, a III miejsce otrzymała Jessica Opioła, również przedstawicielka G5. Pośród uczestników ze szkół ponadgimnazjalnych I miejsce zajęła Agnieszka Trawniczek z LO nr 1 w Dzierżoniowie, II miejsce przypadło Michałowi Cichockiemu, także z I LO, a na III miejscu uplasowała się Klaudia Rokoszna z bielawskiego LO. Konkurs nie należał do najłatwiejszych, dlatego też wszyscy nagrodzeni zasługują na gratulacje, a uczniów, którym nie powiodło się w tym roku, zapraszamy do spróbowania swoich sił w przyszłorocznych zmaganiach.

Edyta Adamska kl.2a LO     VI FINAŁ POWIATOWEGO KONKURSU MAŁYCH FORM LITERACKICHData: 02.01.2013     
Dnia 8 listopada 2012r. W Zespole Szkół Ogólnokształcących w Bielawie odbył się VI finał Powiatowego Konkursu Małych Form Literackich. W konkursie organizowanym przez panią Dorotę Kot i panią Teresę Rodak udział brali gimnazjaliści oraz uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych. Mogli oni rozwinąć jeden z zaproponowanych tematów: ,,To był szczególny dzień- fragment mojego blogu'', ,,Są obok nas...Inni...Warto poznać ich świat'' oraz ,,Roztsanie- koniec czy początek''. Mottem konkursu były słowa poety i pieśniarza Edwarda Stachury, który pisał: ,,Obok życie toczy się'' zwracając w ten sposób uwagę na problemy i radości innych ludzi, pobudzające ciekawość świata. W naszym regionie mieszka wielu zdolnych i utalentowanych obserwatorów rzeczywistości o czym świadczą 52 prace- w tym 24 napisane przez gimnazjalistów. Grand Prix i złote pióro otrzymał Kamil Śliwa z Gimnazjum Gminnego w Dzierżoniowie. I miejsce zajęła Kamila Szczepanik z Zespołu Szkółó Radiotechnicznych w Dzierżoniowie oraz Monika Olejnik z Gimnazjum nr 1 w Bielawie. II miejsce- Marcelina Jakubowska z Gimnazjum nr 5 w Bielawie oraz Aleksander Zawadzki z Liceum nr II w Dzierżoniowie, II miejce przyznano Januszowi Twardakowi z Gimnazjum Gminnego w Dzierżoniowie oraz Aleksadrowi Styrczowi z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bielawie. Wyróznione zostały: Alicja Makles z Gimnazjum nr 2 w Bielawie, Karolina Gawlik i Aneta Śmigiel z Gimnazjum nr 5 w Bielawie, Joanna Pszeniczna z Liceum nr II w Dzierżoniowie oraz Katarzyna Panek z Zespołu Szkół Ogólnokształących w Bielawie. Za esej zostały nagrodzone: Edyta Adamska z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bielawie oraz Kamila Czerwińska z Gimnazjum nr 5 w Bielawie. Wszyscy wymienieni otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy. Gratulujemy laureatom i życzymy dalszych sukcesów.

Nicole Wasilewska
kl. II a LO     Życzenia świąteczne.Data: 18.12.2012          Wspomnienia z zielonej szkołyData: 13.12.2012     
Nasza szkoła oferuje liczne atrakcje, które pozwalają nam oderwać się od szkolnej rzeczywistości. Jedną z nich był tegoroczny wyjazd do Makarskiej, pięknego miasta Chorwacji, który odbył się piątego czerwca.
Już pierwszego dnia wycieczki mieliśmy okazję odwiedzić Park Narodowy, w którym mogliśmy podziwiać cudowne wodospady i jeziora Plitvickie.


Czytaj całość
Kolejną atrakcją był wyjazd do Dubrownika, gdzie uczniowie mieli czas na poznanie uroków miasta.Oprócz plażowania nad słonymi wodami Morza Adriatyckiego i spędzania aktywnie czasu grając w gry drużynowe nasi opiekunowie nie pozwolili nam się nudzić. Grupka uczestników wzięła udział w raftingu, czyli spływie pontonowym, który wywołał u wszystkich nie lada poruszenie, oraz dostarczył dreszczyka emocji.


Wieczorami spotykaliśmy się w stołówce, gdzie odbywały się zajęcia, które oprócz dobrej zabawy nie pozwalały nam zapomnieć o obowiązkach szkolnych. Ostatni dzień wycieczki zarezerwowany był na rejs statkiem na sąsiednie wyspy Brać i Hvar, na których oprócz plażowania znaleźliśmy czas na poznanie historii wysp. Po wycieczce czekała na nas pyszna ryba na statku.Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy. Gdy wracaliśmy do domu na wielu twarzach widziałam smutek i kręcącą się łezkę w oku. Jednak było jeszcze coś, na co warto było czekać: zwiedzanie Budapesztu, do którego udaliśmy się w drodze powrotnej. Z samego rana wszyscy zwarci i gotowi ruszyliśmy do miasta. Razem z przewodnikiem oglądaliśmy coraz to nowe zabytki i z zapartym tchem słuchaliśmy historii stolicy Węgier.Z pewnością takie wycieczki są świetnym pomysłem. Pozwalają nam zbliżyć się do siebie i zobaczyć kawałek świata. Polecam je wszystkim, którzy lubią dobrą zabawę, ale także chcą poznać kulturę innych państw.

Sandra Strachanowska


     Olimpiada Wiedzy o HIV/AIDSData: 13.12.2012     
30.11.2012r. uczniowie LO brali udział w Powiatowej Olimpiadzie Wiedzy o HIV/AIDS pn. HIV - to nie dla mnie. Organizatorem olimpiady był Zespół Szkół Nr 1 w Dzierżoniowie. Reprezentacja szkoły w składzie: Anna Wojtczak, Grzegorz Bielski i Piotr Kostrubiec zajęła I miejsce.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Ewelina Węgielnik     Kolejne sukcesy uczniów ZSOData: 13.12.2012     
Dnia 7 grudnia 2012r. odbyła się XXI edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia na etapie rejonowym. Konkurs miał miejsce w Zespole Gimnazjów nr 3 w Dzierżoniowie, a organizatorem był Oddział Rejonowy PCK i Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Dzierżoniowie. Gimnazjum nr 5 reprezentowały 3 uczennice: Nikola Gruszczyńska, Angelika Nowak i Ewelina Węgielnik. W olimpiadzie uczestniczyło razem 9 drużyn z terenu naszego powiatu. Reprezentantki naszej szkoły zajęły I miejsce drużynowo, indywidualnie Ewelina Węgielnik zajęła II miejsce, Nikola Gruszczyńska III, a Angelika Nowak IV.

Ewelina Węgielnik
     MotoklasaData: 13.12.2012     
Motoklasa to cykliczny teleturniej na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Uczniowie gimnazjów dolnośląskich rywalizują w studio TVP Wrocław ze znajomości przepisów ruchu drogowego, udzielania pierwszej pomocy, wyścigach samochodowych.

Zwycięzcy odcinków spotkają się w Wielkim Finale.

Autorami scenariusza są podisp. Marzena Graczyk z KWPWRD i Janusz Sozański z TVP Wrocław. Program prowadzi Arkadiusz Dziubek.

Uczestnikiem turnieju z naszej szkoły będzie Patryk Guk (kl G3a). Nagranie odbędzie się 20.12.2012r. Wraz z Patrykiem na nagranie wyjedzie 30 osobowa grupa uczniów, którzy będą dopingować kolegę podczas turnieju.

Trzymamy kciuki!!!Copyright © 2010 by ZSO w Bielawie. Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor strony - Kamil Nowak.