2 6 5 2 --> 3 4 7     Rocznica wprowadzenia stanu wojennego.Data: 13.12.2012     
13 grudnia 2012 r. mija 31 rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Warto uświadomić sobie znaczenie tej daty w dziejach naszego państwa i narodu.
Gdy w 1980 roku podpisywano porozumienia sierpniowe w Szczecinie i Gdańsku społeczeństwo polskie oczekiwało z nadzieją dalszej demokratyzacji naszego państwa. Robotniczy protest doprowadził do powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, organizacji dysponującej kapitałem dużego poparcia społecznego. Niezależna od władz organizacja, o dużej liczebności, podważała jednak monopolistyczną pozycję partii komunistycznej w Polsce. Solidarność była ogromnym ruchem społecznym odwołującym się do tradycji chrześcijańskich i niepodległościowych oraz zasad pluralizmu. Była wiarygodna, gdyż wyrosła z protestu przeciw polityce obciążania społeczeństwa kosztami kryzysu ekonomicznego. Te cechy Solidarności musiały doprowadzić do konfrontacji
z władzami PRL-u. Momentem generalnej rozprawy z Solidarnością stał się stan wojenny wprowadzony w Polsce 13 grudnia 1981 roku. Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego na czele z gen. Wojciechem Jaruzelskim zdecydowała się użyć siły wobec Solidarności a tym samym wobec znacznej części społeczeństwa polskiego.
Internowano i umieszczono w ośrodkach odosobnienia kilka tysięcy osób.
W celu zastraszenia społeczeństwa na ulice największych miast skierowano 70 tysięcy żołnierzy i milicjantów wyposażonych w czołgi i transportery opancerzone.
Ich zadaniem było nadzorowanie godziny milicyjnej oraz sprawdzanie przepustek, bez których nie można było opuszczać rejonu zamieszkania.
Strajki organizowane jako protest przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego były likwidowane przy pomocy milicyjno-wojskowych grup szturmowych. Szczególnie dramatyczny przebieg miały protesty na Górnym Śląsku, gdzie – jak w kopalni Wujek - górnicy stawili czynny opór zomowcom i śmierć poniosło 9 górników.
W Warszawie, Krakowie, Łodzi, Gdańsku i innych ośrodkach doszło także w grudniu 1981 r. do demonstracji ulicznych. Władze stosowały represje wobec osób uczestniczących w protestach sięgające od kilku miesięcy do 10 lat więzienia.
Pamiętajmy dziś po 31 latach o tych dramatycznych wydarzeniach i ich bohaterach mając świadomość, że żyjemy w demokratycznym kraju.

Andrzej Sepełowski     Zebrania z rodzicamiData: 11.12.2012     
Informujemy, że dnia 14.12.2012 (piątek) odbędą się zabrania z rodzicami. W tym dniu tradycyjnie będą do Państwa dyspozycji wszyscy nauczyciele uczący w naszej szkole.


     Mikołaj w ChrobrymData: 08.12.2012     
6 grudnia w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Bielawie odbyły się Mikołajki. Mikołaj wraz ze swoimi pomocnicami wędrował po wszystkich klasach rozdając słodkie upominki dla uczniów oraz rózgi dla ... nauczycieli. Poniżej przedstawiamy zdjęcia.

Czytaj całość
     Jabłko zamiast papierosa...Data: 07.12.2012     
Dnia 22 listopada 2012 roku nasza szkoła wzięła udział w XI edycji konkursu plastycznego o treści antynikotynowej pod hasłem; Jabłko zamiast papierosa .Przedsięwzięcie zostało zorganizowane w ramach grantu powiatowego przy współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w Dzierżoniowie oraz Polskim Czerwonym Krzyżem. Koordynatorem przedsięwzięcia była Teresa Różańska, pedagog Zespołu Szkół nr 2. W konkursie wzięły udział placówki edukacyjne z powiatu dzierżoniowskiego oraz z Gilowa, Olesznej, Tuszyna ,Jaźwiny i Niemczy. Rozstrzygniecie konkursu odbyło się w sali gimnastycznej Szkoły nr 2. Ze 103 prac zostały wybrane trzy najlepsze w każdej kategorii wiekowej .Oto osiągnięcia naszej szkoły; I miejsce- Kacper Środoń kl. 1G ,II miejsce- Agata Rokita kl.3G oraz wyróżnienie ,które zdobyli Jakub Cieplechowicz kl.1G i Maciej Greiner kl.2LO. Każdy uczestnik konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom i świąteczne upominki w postaci bombek. Ceremonia rozdania nagród została zakończona degustacją ciast i deserów przygotowanych przez klasy gastronomiczne gospodarzy.

Agata Rokita     Sztabka złota - oczami uczennicy...Data: 07.12.2012     
O godzinie 7:50 zebraliśmy sie pod szkołą. Zaraz podjedzie autokar i pojedziemy..
Gdzie? Do Wrocławia. Wydaje się, że nic ciekawego. Wycieczka jak wycieczka. Czas wolny w galerii, dużo śmiechu i wygłupów.
Jednak to będzie coś zupełnie innego niż wszystkie wycieczki. Nie każdy ma taką okazję aby to zobaczyć!
Jedziemy autokarem.. Chyba każdy się zastanawia i ma swoje własne wyobrażenia tego co za pare godzin zobaczy...
Jestem tego pewna.

Czytaj całość
Na małą ,,rozgrzewkę'' czas wolny w galerii. Coś co chyba uczniowie lubią najbardziej.
Miło spędzony czas wolny z przyjaciółmi zbliża jeszcze bardziej.
Nastepnie wybieramy się do tego tajemniczego miejsca. Słyszelismy o nim , bywaliśmy w nim na pewno wszyscy .
Codzień idą w ruch tam tysiace pieniędzy .Tak tak ,tym miejscem jest bank . Raczej każdy tam był .
Ale czy każdy poznał jego bliższą historię? Jego poważniejsze zadania? A na pewno już nie każdy ma szansę zobaczyć skarbiec.
To miejsce gdzie kryją sięte wszystkie bogactwa.
Weszliśmy do budynku. Podeszła do nas pewna sympatyczna Pani. Pani pokazała nam drogę i poszliśmy na górę.
Oznajmiła iż to ona nas oprowadzi i opowie jak to się wszystko zaczęło...
Budynek został zbudowany w 1911 roku na działce,która była zajmowana pierwotnie przez mury obronne.
Wtedy wszystko się zaczęło . Narodowy Bank Polski jest Bankiem centralnym i wypełnia ważniejsze zadania niż Banki komercyjne
Jest niezależny od innych organów państwa. Obraca pieniędzmi z bankami z całego świata .
Kiedy Pani skończyła opowiadać , zaprowadziła nas piętro niżej . Weszliśmy do pomieszczenia gdzie było pare maszyn.
Do czego one słóżą? Przez krótką chwilę nastała cisza. Przez pare sekund każdy zastanowił się co się teraz stanie.
Była tam już inna Kobieta . Opowiadała o przeliczaniu i sprawdzaniu oryginalności pieniądza . No tak , kto by mógł sam przeliczać takie góry pieniędzy codziennie? Słóżą teraz do tego maszyny. W kilka sekund przeliczyly dużą sumę banknotów.
Kolejne urządzenie w parę sekund zapakowało monety jednogroszowe tak, aby ich suma była równa jednej złotówce.
Kilka sposobów jak sprawdzić czy nasze pieniądze są prawdziwe.
Nastepnie idziemy kolejne piętro niżej. Pracownicy Banku uświadamiają nas jak łatwo można nas oszukać i jak się przed tym bronić.
Na reszcie idziemy już tylko na sam dół. Każdy jest podekscytowany ,że zaraz to wszystko zobaczy..
Jak to wyglądają te wszystkiepieniądze w skarbcu . Czy jest tam złoto ? Góra pieniędzy ? Czy to takie trudne otwożyć drzwi ?
Jak to wszystko wygląda ?!
Zatrzymaliśmy się . Tak , to te drzwi . Za nimi kryją się te wszystkie wysiące, miliony. Wszyscy w milczeniu oczekują na ten moment gdy otworzy drzwi miły Pan strażnik. Kiedy tylko otworzono zamek , od razu zapaliło się czerwone światło i wszyscy w banku już o tym wiedzieli. Otwierają się grube i ciężkie drzwi.Może lekkie rozczarowanie? Wyobraźnia często przesadza.
Może to nie byly jakos wielkie góry nagich pieniędzy. Nagich na pewno nie. Były one pochowane w pudłach jak to powiedział nam Pan. Na środku byly sztabki złota. To chyba one najbardziej przykuły naszą uwagę. Niestety można nam było tylko popatrzeć :). Chyba będziemy już wracać... Ale nie! Gdzie oni nas prowadzą? Jest tu sztawka złota . Możemy podnieść na parę sekund 2.5 miliona zł. Jednak nie jest to takie łatwe. Jest bardzo ciężka.
Na koniec wycieczki idziemy do panoramy Racławickiej. Cudowne przeżycie zobaczyć coś takiego. Miła Pani, która dała nam lekcję histori na temat tego dzieła, opowiadała bardzo ciekawie. Wszyscy słuchali zaciekawieni .
Wycieczkę trzeba uznać za naprawdę udaną.

Patrycja Bal


     Program rozwijania zainteresowań fizyką.Data: 07.12.2012     
Od lutego 2013r. 15 uczniów przystąpi do realizacji podobnego projektu pn. "Zrozumieć fizykę o poznać przyrodę", który potrwa do kwietnia 2015r.
W poprzednich latach realizowano w naszej szkole II i III edycję projektu "Odkrywać nieznane, tworzyć nowe". Udział wzięło 13 uczniów z naszej szkoły. Celem projektu było podwyższenie kompetencji fizycznych, informatycznych i naukowo-technicznych uczniów, rozwój percepcji oraz przyswajania wiedzy kierunkowej.

Czytaj całość
Projekt finansowany był w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego przy udziale Centrum Edukacyjnego ATUT we Wrocławiu oraz Politechnikę Wrocławską.
Uczniowie, którzy zrealizowali projekt otrzymali certyfikaty, które umożliwiły uzyskanie wyższej pozycji w rekrutacji na wyższe uczelnie techniczne.
Opiekunem projektu był nauczyciel fizyki Adam Domagała.

     Koło psychologiczneData: 06.12.2012     
Wszystkich Uczniów zainteresowanych rozwojem własnych umiejętności i możliwości w sferze ciała, umysłu i ducha zapraszam do uczestnictwa w zajęciach koła psychologicznego.

Podczas spotkań będziemy się zajmować:
- pogłębianiem samoświadomości,
- kształceniem umiejętności interpersonalnych,
- różnymi formami aktywności, których celem jest holistyczny rozwój,
- innymi naszymi zainteresowaniami.

Więcej informacji u Pani Agaty Brodzińskiej w gabinecie pedagogiczno-psychologicznym.


     Wieczór mikołajkowy.Data: 05.12.2012     
Zapraszamy wszystkich uczniów i rodziców na wieczór mikołajkowy, któryodbęzie się 7 grudnia (piątek) o godzinie 1630 w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bielawie. W czasie wieczoru odbędzie się polsko-angielskie przedstawienie teatralne pt.: "Dziewczynka z zapałkami".

Serdecznie zapraszamy.


     "MATEMATYKA NA WESOŁO I NA SPORTOWO"Data: 04.12.2012     
Dnia 29.11.2012r w naszej szkole po raz trzeci odbył się Powiatowy Konkurs Matematyczno- Sportowy " MATEMATYKA NA WESOŁO I NA SPORTOWO"
skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Głównym celem projektu było propagowanie i poszerzenie wiedzy matematycznej, mobilizowanie uczniów do samodzielnej i systematycznej pracy, motywowanie nauczycieli do pracy z młodymi pasjonatami.
Konkurs przebiegał w dwóch etapach. Uczniowie rozwiązywali problemy matematyczne ( I etap) oraz rywalizowali w zawodach sportowych ( II etap). Tematyka zadań konkursowych obejmowała program nauczania matematyki w liceum.
Do konkursu przystąpiło 5 szkół: Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bielawie, Zespół Szkół w Bielawie, I Liceum Ogólnokształcące im. J. Śniadeckiego w Dzierżoniowie , Zespół Szkół nr 2 im. prof. T. Kotarbińskiego w Dzierżoniowie oraz Zespół Szkół nr 3 im. Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej w Dzierżoniowie. W konkursie wzięło udział 5 drużyn po trzech uczniów z każdej szkoły . Uczniowie zgłosili się w dniu konkursu wraz z opiekunami nauczycielami matematyki lub wychowania fizycznego. Ogłoszenie wyników odbyło się w dniu jego przeprowadzenia. Wszyscy uczniowie biorący udział otrzymali dyplomy i drobne upominki, a zwycięscy- atrakcyjne nagrody.
Pierwsze miejsce zajęło I Liceum Ogólnokształcące im. J. Śniadeckiego
w Dzierżoniowie, tuż za nim na drugim miejscu uplasował się Zespół Szkół Nr 3 w Dzierżoniowie, a trzecie miejsce zajęła szkoła Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bielawie.

Marzena Kubera     Berlin oczami przyszłych studentów.Data: 28.11.2012     
W dniach 19-20.10.2012 dziesiątka uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Bielawie wytypowana poprzez pisemny test wiedzy o Niemczech wzięła udział w wycieczce do Słubic, Frankfurtu i Berlina.
Udali się tam pod opieką pana Remigiusza Przychodniaka i pani Doroty Kot. Licealiści zakwaterowani byli w akademiku "Gaudium" w Słubicach.
Pierwszy dzień zaczął się od zwiedzenia Uniwersytetu Viadrina. Tam młodzież dowiedziała się o warunkach, jakie należy spełnić, aby studiować w Niemczech. Pani Agnieszka Schmid, koordynatorka do spraw polskiego marketingu, zapoznała też przyszłych studentów z dostępnymi kierunkami studiów. Następnie wraz z Markusem i Julią, studentami Viadriny, młodzież udała się pociągiem do Berlina. Jazdę urozmaicało zadanie polegające na rozpoznaniu berlińskich zabytków i osobliwości po opisach - oczywiście w języku niemieckim. Po dotarciu do stolicy Niemiec zwiedzili siedzibę Angeli Merkel, budynek Reichstagu oraz przeszli ulicą 17 Juni (17 Czerwca), która łączy Sieges Seule (Kolumnę Zwycięstwa) i Brandenburgen Tor (Bramę Brandenburską). Następnym punktem wycieczki był Pomnik Ofiar Holocaustu i Fernseher Turm (wieża telewizyjna). Do akademika uczniowie dotarli póżnym wieczorem, po przebyciu trasy metrem, pociągiem i tramwajem.
Drugiego dnia licealiści udali się do Frankfurtu. Tam do dyspozycji mieli czas wolny - niektórzy wykorzystali go na zrobienie zakupów, inni zwiedzali pobliski Lennepark.
Po ciekawej wycieczce zadowoleni uczniowie wrócili wieczorem do domów.

Krystyna Podłęcka
Klaudia Rokoszna
IIIa LOCopyright © 2010 by ZSO w Bielawie. Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor strony - Kamil Nowak.