2 6 5 2 --> 3 4 7     ANDRZEJKIData: 27.11.2012          MŁODZIEŻ ZESPOŁU SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W BIELAWIE ZNOWU W AKCJI...Data: 27.11.2012     
Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły prezentowali swoje umiejętności udzielania pierwszej pomocy w Szkole Podstawowej nr 10 w Bielawie. Tym razem pokaz skierowany był głównie do uczniów klas młodszych, którzy uczyli się jak postąpić w przypadku omdlenia, krwotoku czy zadławienia. Jak zawsze najwięcej emocji budziły ćwiczenia z resuscytacji krążeniowo- oddechowej. Dzieci pod okiem Katarzyny Hyry i Patryka Guka zmagali się z fantomem Little Anne. Nad prawidłowym przebiegiem pokazów czuwały: pielęgniarka szkolna Barbara Tchorzewska i pedagog Iwona Weigelt.
Uczniowie, którzy wzięli udział w pokazach to: Eliza Trachimowicz, Joanna Nadziemska, Paulina Mickiewicz, Karolina Wójcie, Zuzanna Botew, Paweł Jurga, Wojciech Stalica, Klaudia Skowrońska.


Wkrótce odbędzie się kolejny pokaz umiejętności w Szkole Podstawowej nr 7 w Bielawie.


     SZKOLNY PROGRAM PROFILAKTYCZNY „JABŁKO ZAMIAST PAPIEROSA”Data: 27.11.2012     
Program zapoczątkowała akcja „Jabłko zamiast papierosa”, która odbyła się 30.10.2012r. Tego dnia uczniowie naszej szkoły mogli na każdej przerwie poczęstować się wyśmienitym jabłkiem. Dodatkowo w każdej klasie przeprowadzone zostało mini- przedstawienie parodiujące przebieg rozprawy sądowej zatytułowanej: ”Sąd nad papierosem”. W role sędziego, oskarżyciela i obrońcy wcieliły się kolejno uczennice: Zuzanna Butrym, Dominika Wałecka i Justyna Rak. Towarzyszyły im przebrane za jabłko i papierosa Nikola Gruszczyńska i Nikola Salezinko.


Przez cały listopad w klasach odbywały się lekcje wychowawcze o tematyce antynikotynowej. Zakończeniem programu było przeprowadzenie konkursu plastycznego na plakat pt: „Jabłko zamiast papierosa”.
Organizatorzy (Iwona Weigelt i Jolanta Kupis) serdecznie dziękują sponsorom za ufundowanie jabłek oraz młodzieży za duże zaangażowanie w akcję.


     Impreza HalloweenowaData: 26.11.2012     
31 października w naszej szkole z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego odbyła się impreza Halloweenowa. W tym dniu na szaloną dyskotekę oprócz SU przybyło około 40 uczniów z klas gimnazjalnych oraz licealnych. Pomiędzy tańcami i zabawą, uczniowie pod okiem Nauczycieli mogli wziąć udział w licznych konkursach przygotowanych przez samorząd. Były to między innymi konkursy wiedzy o Halloween, tradycyjne wyławianie jabłek z wody bez pomocy rąk, a także przygotowany przez Profesora Adama Domagałę konkurs na najlepsze przebranie Halloweenowe. Zwycięzcy otrzymali glejty nietykalności, które mogą wykorzystać w dowolnym czasie. Ponadto podczas dyskoteki chętni uczniowie mogli podziwiać przez teleskop księżyce Jowisza widoczne tego wieczora.

W atmosferę Halloween wprowadziły nas piękne dekoracje na korytarzu oraz nasze przebrania. Dyskoteka trwała od godziny 17 do 21, a pieniądze zebrane za bilety wstępu (2zł/os) zostaną przeznaczone na remont pomieszczenia dla Samorządu Uczniowskiego.

Joanna Radziemska     Akcja "Znicz"Data: 26.11.2012     
Z okazji minionego dnia pamięci o zmarłych, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bielawie przyłączył się do akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia". Celem akcji organizowanej przez Panią Grażynę Orłowską-Sondej prowadzącą Studio Wschód w Telewizji Wrocław, była zbiórka zniczy we wszystkich szkołach w Polsce.

O akcji dowiedzieliśmy się ze strony studiowschód.pl i wraz z Opiekun Samorządu Uczniowskiego Panią Jolantą Kupis postanowiliśmy przeprowadzić zbiórkę zniczy w naszej szkole. Wszystkie lampki zostały dostarczone przez uczniów 2 oraz 3 klasy liceum: Joannę Radziemską, Karolinę Wójcik oraz Macieja Caputę wraz z Panią Wicedyrektor Szkoły, pod adres Telewizji Wrocław w piątek 26 października. Stamtąd zostały zawiezione na Ukrainę, a następnie 1 listopada zapalone przez wolontariuszy z Polski na 32 polskich cmentarzach oraz na wielkich, narodowych nekropoliach na Rossie w Wilnie i Łyczakowie we Lwowie.

W akcji promowanej przez ogłoszenia i plakaty, chętnie wzięli udział zarówno uczniowie jak i nauczyciele. W przygotowaniach oraz pakowaniu zniczy pomagały uczennice klasy 1A gimnazjum: Karolina Gawlik, Kamila Czerwińska, Dominika Drygaś, Natalia Sawa, Martyna Podleśna, Marysia Ziemak, a także Przewodnicząca Szkoły Martyna Walaszczyk.


Joanna Radziemska     Wycieczka do Wrocławia uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących w BielawieData: 26.11.2012     
W dniu 15 listopada 2012 r. gimnazjaliści i licealiści z naszej szkoły wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Wrocławia. Byli to uczniowie klasy IIa gimnazjum, IIIa gimnazjum i Ib liceum oraz uczestnicy koła historycznego, którzy brali udział w lekcjach muzealnych w Muzeum Narodowym, Muzeum Panoramy Racławickiej oraz odwiedzili oddział NBP we Wrocławiu.

Czytaj całość
Podczas zajęć w Muzeum Panoramy Racławickiej uczniowie uzyskali wiele ciekawych informacji dotyczących jednej z najbardziej znanych bitew powstania kościuszkowskiego a jednocześnie poznali szczegóły związane z powstaniem dzieła Wojciecha Kossaka i Jana Styki. Tematem zajęć w Muzeum Narodowym były „Motywy patriotyczne w sztuce XVIII i XIX wieku”.
Dużą atrakcją tego wyjazdu był także udział w dniach otwartych w siedzibie
Narodowego Banku Polskiego we Wrocławiu. W trakcie zwiedzania gmachu
uczniowie mieli okazję wysłuchać ciekawej opowieści o reformie walutowej
Władysława Grabskiego, losach polskiego złota w czasie II wojny światowej,
roli Rady Polityki Pieniężnej w Polsce. Jednocześnie obejrzeli prezentację
dotyczącą zabezpieczeń banknotów i bankowy skarbiec.
Nasi uczniowie mogli także podnieść 12,5 kg sztabkę złota (o wartości ponad 2 mln złotych).

     Finał Szkolnego Konkursu „O Polskę niepodległą i jej granice – 1908-1922”Data: 22.11.2012     
W dniu 9 listopada 2012 roku odbył się w Teatrze Robotniczym w Bielawie finał Szkolnego Konkursu „O Polskę niepodległą i jej granice - 1908-1922”, w którym uczestniczyli Gimnazjaliści i licealiści z naszej szkoły. Jego celem była popularyzacja wiedzy historycznej wśród uczniów oraz upamiętnienie Święta Niepodległości.

Czytaj całość
W decydującej rozgrywce wzięło udział 9 finalistów wyłonionych w eliminacjach pisemnych, które miały miejsce 30 października 2012 roku. Uczestnicy musieli popisać się wiedzą dotyczącą postaci historycznych i najważniejszych wydarzeń, które doprowadziły do powstania niepodległego państwa w 1918 roku oraz przebiegu walk o granice Rzeczypospolitej w latach 1918-22. Duże znaczenie miała także znajomość postaci, źródeł historycznych, mapy historycznej, literatury polskiej i muzyki oraz umiejętne wykorzystanie materiału filmowego, który prezentował polski wysiłek zbrojny w latach I wojny światowej i po jej zakończeniu.

Ostatecznie zwycięstwo odniósł Radosław Pohl z klasy I a licealnej, II miejsce przypadło Bartoszowi Sobolowi z II a licealnej a trzecie Grzegorzowi Bagińskiemu z III a licealnej. W prowadzonej oddzielnie klasyfikacji gimnazjalnej najlepszy był Paweł Rybiński z klasy III b.

Konkurs prowadził pan Andrzej Sepełowski, a w komisji oceniającej uczniów pracowały: pani Krystyna Wojtal oraz pani Marzena Kubera. Laureaci zostali uhonorowani nagrodami, które ufundowano w ramach grantu oświatowego przyznanego przez Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie oraz przez posła na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej – pana Tomasza Smolarza. Kolejna edycja tej imprezy mogła się odbyć dzięki pomocy dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Bielawie – pana Jana Gładysza oraz innych pracowników tej instytucji, którym pragniemy gorąco podziękować za udział w przygotowaniu i przeprowadzeniu konkursu.

     Podziękowanie Uniwerstetu Trzeciego WiekuData: 15.11.2012          Konkurs fotograficzny...Data: 11.11.2012     
26 października w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie odbyło się wręczenie nagród w I Konkursie Powiatowym „ Wakacje w obiektywie”.
Nasza uczennica – Patrycja Kruczek zdobyła II miejsce. Gala rozpoczęła się od wykładu Pana Tomasza Śnieżka, który przybliżył uczestnikom konkursu oraz ich opiekunom tematykę Gór Sowich. Podczas prezentacji można było podziwiać również zdjęcia autorstwa Pana Tomasza.     WolontariatData: 08.11.2012     
30 października 2012 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Bielawie w wyniku współpracy między dyrektorem szkoły mgr Marzanną Kamińską a Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Bielawie reprezentowanym przez Pana Wojciecha Kubasika odbyły się wykłady dotyczące Praw Człowieka, które poprowadzili w języku angielskim studenci z Włoch i Hiszpanii Domenico Corniola, Alvaro de Prado Sanz, Kristiine Siirus oraz Anje Fisher. Celem wykładów było przedstawienie młodzieży historii narodzin praw człowieka oraz omówienie ich poszczególnych postulatów. Podczas wykładów uczniowie mogli obejrzeć wiele ciekawych zdjęć oraz materiałów filmowych dotyczących omawianych problemów jak również podjąć dyskusję z prowadzącymi oraz wyrazić poglądy. Obecność tłumacza w znacznym stopniu ułatwiała pokonywanie bariery językowej. Dzięki tym warsztatom mogliśmy dowiedzieć się wiele na temat Praw Człowieka oraz doskonalić praktyczną znajomość języka obcego, co na pewno zaowocuje w przyszłości.


Copyright © 2010 by ZSO w Bielawie. Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor strony - Kamil Nowak.