2 6 5 2 --> 3 4 7     DZIAŁALNOŚĆ KLUBU MIŁOŚNIKÓW ZWIERZĄT W ZSOData: 18.11.2014     
W ZSO w Bielawie od roku funkcjonuje Klub Miłośników Zwierząt, którego opiekunką jest pani Weronika Karwacka, psycholog szkolny. Klub współpracuje ze schroniskiem w Uciechowie prowadzonym przez pana Roberta Bieniasa.
Jedną z form współpracy jest organizowanie przez uczniów zbiórek koców, ręczników, karmy, zabawek i wielu innych potrzebnych rzeczy, których brakuje w schronisku. Inną formą pomagania jest sprzedaż domowych ciast w szkole. Zebrane pieniądze zostają przeznaczone na zakup artykułów potrzebnych schronisku.
Niektóre z dziewcząt bardzo zaangażowały się w pomoc i jeżdżą co sobotę do schroniska jako wolontariuszki. Klub prowadzi gazetkę, e-wolontariat oraz reklamuje pieski do adopcji.
W Liceum im. Bolesława Chrobrego w Bielawie dnia 17 października 2014 roku członkinie klubu po raz drugi sprzedawały domowe wypieki. Zebrano 149 zł., które przeznaczono na zakup smyczy i obroży dla podopiecznych schroniska w Uciechowie.

Czytaj całość
Klub zorganizował również prelekcję z przedstawicielami i wolontariuszami ze schroniska w Uciechowie, która odbyła się 28.10.2014 roku w auli szkoły. Liceum gościło opiekunów oraz uczniów szkół powiatu dzierżoniowskiego. Spotkanie rozpoczęło się od krótkiej prezentacji „Dzień z życia wolontariusza w schronisku”, przygotowanej przez uczennice szkoły: Aleksandrę Flejszczak, Aleksandrę Raczyńską, Ewę Szczakowską i Natalię Kryńską. Następnie przedstawicielka schroniska, pani Sylwia Krzeczkowska, opowiedziała o idei pomagania zwierzętom, dobrych cechach wolontariusza oraz zaprezentowała, w jaki sposób porozumiewać się z psem - pomagała jej w tym suczka Karina ze schroniska w Uciechowie. Schronisku przekazano smycze, obroże oraz inne zebrane przez uczniów przedmioty.
Nie tylko wolontariuszki z Klubu Miłośników Zwierząt wspierają schronisko w Uciechowie, ale również znana modelka Natalia Siwiec, która promuje akcję „Uciechowska moda -adoptuj czworonoga”.
Dzięki wkładowi pracy Klubu Miłośników Zwierząt, wolontariuszy oraz wielu innych ludzi zwierzęta ze schroniska w Uciechowie mogą przebywać w lepszych warunkach. Członkinie klubu zachęcają do adoptowania psiaków i pomocy w schronisku.
Warto pomagać!

Członkinie klubu:
Julia Kurzawa,
Ola Flejszczak
Ola Raczyńska


     Młode talenty CHROBREGOData: 18.11.2014     
W Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Bielawie jest wielu utalentowanych uczniów. Dwóch z nich: Daniel Dużyk i Maciej Sulikowski z drugiej klasy liceum, zgodzili się opowiedzieć swoje “taneczne historie”:

1.Jak rozpoczęła się wasza przygodę z tańcem?

Daniel Dużyk: Zgłosiłem się do sekcji tanecznej, głównie po to, aby trochę schudnąć. Wyszło tak, że wkręciłem się i tańczę już 3 rok.

Maciej Sulikowski: Zacząłem chodzić na lekcje rytmiki, później te zajęcia zostały zastąpione lekcjami tańca nowoczesnego. Uczęszczam na nie od 10 lat. Jestem podstawowym tancerzem w zespole i bardzo mi się to podoba.

2.Co was zafascynowało?

D.D: Całokształt, a szczególnie występy profesjonalnych tancerzy.

M.S: Spodobali mi się ludzie, z którymi współpracuję.

Czytaj całość
3. Jaki styl tańca preferujecie?

D.D: Ja tańczę breakdance, elektro dance z elementami poppingu. W zespole łączymy elementy każdego tańca i składamy w całość.

M.S: Najlepiej wychodzi mi popping, ale z zespołem od tamtego roku zacząłem tańczyć house. Jest jeszcze jeden styl, który wykonuję dla przyjemności - a mianowicie hip-hop.

4.Czy wasze rodziny wspierają was w tym, co robicie?

D.D: Tak, bliscy motywują mnie każdego dnia.

M.S: Jeśli czasami nie chce mi się iść na zajęcia, rodzice zmuszają mnie do tego. Jestem im za to bardzo wdzięczny.

5. Startujecie w zawodach lub konkursach?

D.D: Jeśli jest okazja, to tak. Ostatnio moja grupa taneczna występowała w Kobierzycach i zajęliśmy tam drugie miejsce.

M.S: My mamy ustalone zawody, na które musimy pojechać. Jeśli są jakieś dodatkowe propozycje, to oczywiście nie odmawiamy. Nie zawsze zajmujemy jakieś miejsce, ale cieszymy się, że mogliśmy zaprezentować swoje możliwości.

6. Czy chcielibyście wystąpić w programie telewizyjnym?

D.D: Na pewno nie jako solowy wykonawca.

M.S: Nigdy o tym nie myślałem i raczej nikt mnie do tego nie przekona. Zestresowałbym się i zamiast poczuć muzykę, myślałbym tylko o tym, aby dobrze zatańczyć.

7. Macie jakichś tanecznych idoli?

D.D Mam wielu idoli, którzy tańczą breakdance. Jednym z najlepszych jest Lilou.

M.S Moim idolem jest Mike Song.

Dziękujemy za udzielenie wywiadu.

Daria Murawska, Roksana Siciak


     Spotkanie z pracownikiem naukowym Zakładu Paleozoologii Uniwersytetu WrocławskiegoData: 18.11.2014     
Dnia 4.11.2014 roku gościliśmy dr Krzysztofa Stefaniaka z Zakładu Paleozoologii Uniwersytetu Wrocławskiego, który jest absolwentem naszej szkoły. Krzysztof Stefaniak przedstawił prelekcję dla drugich i trzecich klas licealnych oraz trzeciej klasy gimnazjum. Wykład dotyczył przede wszystkim badań prowadzonych na terenie Sudetów i Jaskini Niedźwiedziej. Uczniowie zostali zapoznani z ewolucją fauny na tym obszarze. Znalezione tam szczątki pozwalają poznać historię nowych i wymarłych już gatunków. Największe zainteresowanie wzbudziły informacje o najnowszych odkryciach w Jaskini Niedźwiedziej, takich jak: studnie, tunele oraz ponad stumetrowa jaskinia z różnorodnymi formami naciekowymi. Na zakończenie uczniowie obejrzeli krótki film przedstawiający prace paleozoologów w Jaskini Niedźwiedziej, której przewężenia niejednokrotnie wymagają użycia sprzętu alpinistycznego. Zainteresowani tematyką uczniowie czekają na kolejne spotkanie!

Katarzyna Podłęcka     Jabłko zamiast papierosaData: 12.11.2014     
W dniu 31 października w naszej szkole odbyła się akcja profilaktyczna ,,Jabłko zamiast papierosa”, w której wzięli udział wszyscy nasi uczniowie. Młodzież drugich klas liceum przedstawiła skecz, w którym wystąpili: Krystian Kubiak, Karolina Fela w honorowej roli papierosa , Agata Pawlaczek, Sandra Driemel, Weronika Górnik, Patryk Źródlak oraz Klaudia Kostan. Przedstawienie rozbawiło publiczność do łez. Poza zabawną scenką, uczniowie przedstawili zgubne skutki palenia papierosów, na koniec całego eventu każdy uczeń otrzymał smaczne i zdrowe jabłko, zasponsorowane przez właścicieli dyskontu Intermarche. Całe przedsięwzięcie miało na celu promowanie zdrowego stylu życia w naszej szkole i zachęcenie do rzucenia palenia.
Liczymy na to, że w kolejnych latach uczniowie zaangażują się w tę akcję równie aktywnie, jak zrobili to w tym roku.

Aneta Śmigiel
Marcelina Jakubowska
Marcelina Zacharczuk     Wycieczka edukacyjnaData: 12.11.2014     
W dniach 27 i 28 października licealiści z naszej szkoły brali udział w wycieczce do ośrodka edukacyjnego Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu. W ramach wyjazdu odbyły się zajęcia terenowe, oraz laboratoryjne ,podczas których mogliśmy poszerzyć naszą świadomość żywieniową(badaliśmy składniki żywności), sprawdzaliśmy czystość wody , gleby i poznaliśmy barwniki asymilacyjne. Najciekawszą rzeczą na zajęciach było robienie własnego mydła. Po warsztatach spędziliśmy czas na świeżym powietrzu, wspólnie grillowaliśmy, następnie poszliśmy do lasu i graliśmy w podchody. Nie tylko świetnie spędziliśmy czas wolny po zajęciach, ale też dowiedzieliśmy się bardzo dużo o otaczającym nas świecie. Wycieczkę do Myśliborza uznajemy za udaną i na pewno będziemy ją długo i dobrze wspominać.

Karolina Fela     Spotkanie z OperąData: 12.11.2014     
30 października, uczniowie ZSO w Bielawie odwiedzili Operę Wrocławską, aby obejrzeć przedstawienie pt. Cyrulik Sewilski. Po przyjeździe oprowadzono nas po neoklasycystycznym gmachu opery. Zostaliśmy także zapoznani z różnorodnym repertuarem. Następnie zajęliśmy nasze miejsca na widowni. Gdy zgasły światła wszyscy czekaliśmy z niecierpliwością na początek przedstawienia. Nie zawiedliśmy się. Byliśmy pod wrażeniem wokalnego talentu artystów. Sztuka urzekła nas muzyką, a także cudowną scenografią. Myślę, że ten wyjazd - dla wielu pierwsze spotkanie z tą formą teatralną - zachęcił nas wszystkich do częstszego zaglądania do opery.

Alicja Froń     Debata “Rodzina Najważniejszą Wartością w Życiu Człowieka”Data: 05.11.2014     
W dniu 28 października uczniowie ZSO w Bielawie wzięli udział w debacie na temat “Rodzina Najważniejszą Wartością w Życiu Człowieka” w bielawskim inkubatorze. Debata toczyła się w formie rozprawy sądowej, w której młodzież z różnych szkół musiała udowodnić, że rodzina nie jest najważniejszą wartością. Uczniowie wysuwali argumenty, iż rodzina wywiera na nich zły wpływ, ogranicza swobodę, wpaja złe wzorce. Adwokat zdecydowanie bronił funkcji rodziny, a młodzież występująca jako świadkowie musiała przedstawić swoje kontrargumenty. Debata zakończyła się orzeczeniem, że jednak rodzina stanowi nadal wartość w życiu człowieka.

Ewelina Węgielnik     Ogólnopolski Tydzień KarieryData: 05.11.2014     
W dniach 20-25.10. 2014 r. w całej Polsce odbywają się różne inicjatywy i przedsięwzięcia w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, organizowanego przez Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych, w tym roku pod hasłem: „Jak zaprzyjaźnić się z rynkiem pracy”. Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bielawie po raz drugi włączeni zostali do obchodów Tygodnia Kariery.
W dniu 20 października młodzież klas trzecich i drugich LO spotkała się z doradcą zawodowym z Młodzieżowego Centrum Kariery panią Joanną Kosowską, która pokrótce nakreśliła aktualne zasady rynku pracy oraz „z przedstawicielkami firmy OTTO - panią Bogną Milach a także paniami Eweliną Różewską i Weroniką Pindres (Interkadra) z Wrocławia. Zaproszone osoby omówiły zasady rekrutacji, warunki zatrudnienia, wymagania i oczekiwania pracodawców na współczesnym rynku pracy. Przedstawiły również aktualne oferty pracy w kraju i za granicą. Wyjaśniły zgromadzonym, na czym polega praca tymczasowa. Przekonywały, że taka forma zatrudnienia daje wiele możliwości pracodawcom, ale także pracownikom, szczególnie tym, którzy rozpoczynają swoją ścieżkę zawodową”

Tekst : Joanna Kosowska - doradca zawodowy z Młodzieżowego Centrum Kariery w Dzierżoniowie


W dniu 21 października młodzież klas liceum i gimnazjum spotkała się z doradcą zawodowym z Powiatowego Urzędu Pracy Filia w Bielawie - panią Dorotą Matejaszek. Pani Dorota przedstawiła informacje na temat usług świadczonych przez urząd pracy. Poinformowała o pracach i obowiązkach osób bezrobotnych, o usługach i instytucjach rynku pracy, formach aktywizacji osób bezrobotnych oraz o sytuacji na lokalnym rynku pracy, zawodach przyszłości.

Czytaj całość
Uczniowie LO przystąpili do projektu Równy Komiks w ramach ogólnopolskiej kampanii na rzecz równego dostępu do zatrudnienia. Szkolny doradca zawodowy - p. Marzena Kubera przeprowadziła z użyciem przesłanych materiałów zajęcia z młodzieżą liceum i gimnazjum. Materiały te są przystępne dla uczniów, gdyż mają formę komiksów. Dzięki temu tekst i przesłanie jest przez młodych lepiej przyswajane, a także wpływa na ich większe zaangażowanie podczas lekcji. Projekt stanowi mocne wsparcie dla szkolnego doradcy zawodowego w przekazywaniu niełatwej przecież wiedzy dotyczącej wyboru i możliwości rozwoju zawodowego. Dzięki uczestnictwu w projekcie otrzymaliśmy nagrodę w konkursie (projektor multimedialny wraz z ekranem).
Na zajęciach z doradztwa zawodowego „Zaplanuj swoją przyszłość” poruszane były takie tematy jak: Moje mocne i słabe strony- klasa G1a, Co wybieram, wybierając zawód, - klasa G2a, Szkoła ponadgimnazjalna w moim regionie- klasa G3a, G3b.
W klasie III ab LO (klasa wirtualna) na geografii został zrealizowany temat Struktura zatrudnienia i problem bezrobocia w Polsce. Zostały poruszone następujące zagadnienia: obliczanie wskaźnika zatrudnienia, charakterystyka ludności w wieku przedprodukcyjnym, produkcyjnym i poprodukcyjnym, szczegółowo omówiona została struktura zatrudnienia w XX i XXI wieku (według sektorów: rolnictwo, przemysł, usługi oraz najnowsza technologia), bezrobocie w Polsce (przyczyny i skutki), struktura polskiego bezrobocia (ze wzg. na wiek, wykształcenie, zamieszkanie itp.).
W klasach 1a, 1b na historii poruszony został temat: „Przemiany gospodarcze i wielki kryzys w okresie międzywojennym”.
Przez cały tydzień wychowawcy klas na godzinie wychowawczej poruszali tematykę preorientacji zawodowej prezentując film „Planowanie kariery zawodowej, czyli jak wybrać zawód” , „Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej”.
W klasie 1B LO na wiedzy o społeczeństwie uczniowie oglądali film „Piramida Kariery 3. Planowanie kariery zawodowej”.
Na matematyce uczniowie obliczali średnią płacę, wariancję i odchylenie standardowe miesięcznej płacy w firmie.
Na informatyce klasy gimnazjalne wykonywały prezentacje o tematyce „ Zawody przyszłości”, w klasach licealnych uczniowie wypełniali na stronie test kwalifikacji zawodowych na platformie kwalifikacji zawodowych, www.kierunekrozwoju.pl, natomiast młodzież klas 3 LO poznała perspektywy pracy i kształcenia w zawodzie informatyka.
Na języku polskim, niemieckim i angielskim uczniowie klas LO uczyli się pisać dokumenty aplikacyjne. Zapoznali się z rynkiem pracy brytyjskim oraz poszukiwaniem pracy za granicą.
Na przedmiocie podstawy przedsiębiorczości młodzież oglądała film tematyczny: „Planowanie kariery zawodowej.”
Na zajęciach artystycznych ćwiczono pisanie liternicze na temat: „Mój wymarzony zawód”.
Klasy G3b i 1B wypełniały test predyspozycji zawodowych wydawnictwa Operon „Doradztwo zawodowe”.

Szkolny Doradca Zawodowy
M. Kubera


     KONCERT PROFILAKTYCZNYData: 31.10.2014     
W piątek 24 października wszystkie klasy gimnazjalne oraz dwie pierwsze klasy licealne wzięły udział w koncercie profilaktycznym, zorganizowanym przez Misję „Nowa Nadzieja”. Celem spotkania było przekazanie młodzieży zgubnych skutków używania alkoholu i narkotyków. Młodzież z zainteresowaniem słuchała rapu pełnego słów o życiu i nadziei, przeplatanych gorzkimi wspomnieniami osób, które borykały się z problemem uzależnienia.

Weronika Karwacka     Recenzja spektaklu "Mitologia. Wśród bogów Olimpu"Data: 31.10.2014     
Dnia 22.10.14 r. uczniowie klas pierwszych liceum i gimnazjaliści z ZSO w Bielawie wraz z opiekunami wybrali się do Dzierżoniowskiego Ośrodka Kultury na musical “Mitologia. Wśród bogów Olimpu” w reżyserii Tomasza Smotera i Piotra Rutkowskiego. Piosenki opracowali: Monika Czapiga i Piotr Rutkowski, a choreografię Tomasz Smoter. Patronat nad spektaklem sprawowała Krakowska Fundacja Sztuki Musicalowej.
Tematem przewodnim spektaklu była miłość, przedstawiona jako wartość uniwersalna. Najbardziej podobała mi się scena, która ukazywała, upadek Ikara. Była pełna emocji, a aktor odgrywający tę postać okazał się wspaniałym tancerzem. Najmniej przemawiały do mnie sceny nawiązujące do historii Tezeusza. Było ich zdecydowanie za dużo, przez co cały wątek był nieciekawy. Krakowscy artyści przedstawili jeszcze inne motywy mitologiczne m.in Amora i Psyche, Prometeusza, Afrodyty i Adonisa.
Muzyka podczas spektaklu była zbyt monotonna, każda piosenka miała podobny rytm, a ja odnosiłam wrażenie, że ciągle słucham jednego utworu. Scenografię oceniam jako przeciętną, natomiast efekty specjalne i choreografia były naprawdę na wysokim poziomie.
Uważam, że sztuka była znakomita, pomimo pewnych błędów i niedociągnięć. Zachęcam do jej obejrzenia, ponieważ ukazuje uniwersalność oraz ponadczasowość zasad etycznych.

Anita Satory, kl. l b LOfragment spektaklu można obejrzeć na
http://www.youtube.com/watch?v=HcQLkK9usR0


Copyright © 2010 by ZSO w Bielawie. Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor strony - Kamil Nowak.